20η αγωνιστική

*Μόλις μια φορά έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν οι δυο ομάδες, το 2010 και στα πλαίσια του κυπέλλου, με τη Νιϊγκάτα να επικρατεί με 2-1 της Μασίντα Ζέλβια, εντός έδρας.

ΜΑΣΙΝΤΑ ΖΕΛΒΙΑ

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Μασίντα Ζέλβια, μετά και από εκείνες κόντρα σε Εχίμε (2-1 εντός) και Τοκουσίμα (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ναόκι Σόμα φιλοξενήθηκε από την Γκίφου, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Το αυτογκόλ του Φουρουχάσι στο 32ο λεπτό, ήταν και αυτό που έκρινε την αναμέτρηση.

Με τη νέα αυτή επικράτηση, έφτασε τους 35 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση, μαζί με την Φουκουόκα, η οποία έχει και ένα ματς περισσότερο. Στους πέντε βαθμούς η διαφορά της από την κορυφή. Επιπλέον, με 33 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει μια από τις πιο παραγωγικές επιθέσεις της κατηγορίας. Επικράτησε στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός της, έχοντας παράλληλα και μια ήττα. Τραυματίες είναι οι Γιούγια Νακαμούρα (ΕΠ 12/1) και Χιρόκι Τοντάκα (ΕΠ 6/1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Γκίφου για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

Το Μασίντα Ζέλβια – Νιϊγκάτα παίζει στον Stoiximan

ΝΙΪΓΚΑΤΑ

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Νιϊγκάτα, μετά και τη νίκη που πήρε επί της Φουκουόκα (0-2 εκτός). Την Τετάρτη, η ομάδα του Μασαζάκου Σουζούκι φιλοξένησε την Κόφου, σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση, από την οποία και ηττήθηκε με το πολύ βαρύ 1-5. Το μοναδικό της τέρμα στο ματς, σημείωσε στο 48ο λεπτό ο Τάλες, μειώνοντας προσωρινά σε 1-4.

Τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, ούσα στην 14η θέση με 24 βαθμούς, όσους έχει και η Μίτο, με ματς περισσότερο όμως. Πήρε τη νίκη στις τέσσερις από τις πέντε τελευταίες εξόδους της, έχοντας παράλληλα και μια ήττα. Τραυματίες είναι οι Σονγκ Γιου Χουν (ΑΜ16/0) και Μπρούνο Μενεγκάλ (ΕΠ 6/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-5 από την Κόφου για το Πρωτάθλημα.