*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Αήττητη η Μάντσεστερ Σίτι στα τελευταία 12 εντός έδρας ματς κόντρα στην Μπέρμιγχαμ ανεξαρτήτως διοργάνωσης (10-2-0).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είναι σε τρομερή κατάσταση, το έδειξε και μεσοβδόμαδα στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Πήρε δίκαια την πρόκριση, καθώς ήταν πιο αποτελεσματική και πιο μεθοδική. Λίγα πράγματα επιθετικά απ’ τη Γιουνάιτεντ, η Σίτι είχε δύο ακυρωθέντα γκολ στο πρώτο μέρος, μπορεί να σκόραρε από δύο στατικές φάσεις στο δεύτερο 45λεπτο, ωστόσο ήταν αυτή που έδειχνε πιο κοντά στο γκολ. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Τότεναμ στις 25 Απριλίου.

Ήταν η πέμπτη σερί νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας πειστικό 1-3 επί της Τσέλσι. Όλα κρίθηκαν νωρίς, με την ομάδα του Γουαρδιόλα να προηγείται 3-0 από το 34’ και να έχει ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της. Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη στην Πρέμιερ Λιγκ μετά το εκτός έδρας 0-1 επί της Σαουθάμπτον και το εντός έδρας 2-0 επί της Νιουκάστλ, έχει ρεκόρ 5-2-0 στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές, βρίσκεται στο -4 απ’ την κορυφή, αλλά με δύο ματς λιγότερα.

Διαθέσιμοι οι Γουόκερ και Ζεσούς, οι οποίοι ξεπέρασαν τον κορονοϊό, ωστόσο δεν προλαβαίνει ο γκολκίπερ Έντερσον. Πάει για βασικός ο Αγουέρο για πρώτη φορά μετά τον Οκτώβριο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-2 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το Λιγκ Καπ. Ο Στόουνς το 0-1 στο 50’, το 0-2 έκανε ο Φερναντίνιο στο 83’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ Στατιστικά

*Έρχεται από 14/20 ΝG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στην Betshop).

*Έρχεται από 12/22 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Κράτησε το «μηδέν» στα τελευταία 9/12 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε νόμιμα στην Betshop (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+ ΚΕΘΕΑ: 1114 Εποπτεία εμπ. επικ/νίας: ΕΕΕΠ

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έχει πάρει την κατηφόρα και δεν μπορεί να σταματήσει την πορεία της η Μπέρμιγχαμ, που είναι απογοητευτική. Έχασε και απ’ την Μπλάκμπερν στο πρώτο ματς του 2021 την περασμένη εβδομάδα, εντός έδρας με 0-2, ένα δίκαιο αποτέλεσμα που συνδυάστηκε με ακόμη μια κακή εμφάνιση. Δέχτηκε νωρίς το πρώτο γκολ, αγχώθηκε και δεν είχε τρόπο να δημιουργήσει, στο φινάλε ήρθε το τελικό σκορ.

Η πτωτική πορεία της συνεχίστηκε για ένα ακόμη ματς, δεν έχει κερδίσει σε κανένα από τα έξι τελευταία, μετρώντας πέντε ήττες και μία ισοπαλία. Αυτό που προβληματίζει περισσότερο είναι η αμυντική της συμπεριφορά, διαθέτει την έβδομη χειρότερη άμυνα της Τσάμπιονσιπ με 29 γκολ παθητικό. Πλέον είναι στο +4 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού, είναι δεδομένο ότι θα μπλέξει σε περιπέτειες αν δε συνέλθει. Διαθέσιμοι οι αμυντικοί Ρόμπερτς και Πέντερσεν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 κόντρα στην Μπλάκμπερν. Ο Άρμστρονγκ το 0-1 στο 10’, το 0-2 έκανε ο Ντακ στις καθυστερήσεις.