*Εξ αναβολής αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Νόριτς – Λέστερ 1-2.

*Μόλις μια ήττα υπέστη η Λέστερ στα τελευταία έξι ματς κόντρα στη Νόριτς ανεξαρτήτως έδρας (4-1-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΛΕΣΤΕΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ήττα εντός έδρας με 1-2 από την Έβερτον. Ο Μικολένκο το 0-1 στο 6’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Ντάκα στο 11’, το τελικό 1-2 διαμόρφωσε ο Χόλγκεϊτ στο 30’.

Ερχόταν από την προσπάθεια που έκανε την Πέμπτη στη Ρώμη, ήταν αναμενόμενο να μην έχει την απαιτούμενη ενέργεια στο εντός έδρας παιχνίδι με την Έβερτον την Κυριακή. Αν προσθέσουμε σ’ αυτό και την αστοχία που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο , ενώ πάλευε να ισοφαρίσει, τότε η ήττα ήρθε μάλλον φυσιολογικά από έναν πιο παθιασμένο αντίπαλο. Κάκιστο πρώτο ημίχρονο απ’ τη Λέστερ, έχανε δίκαια. Έβγαλε φάσεις μετά το 60’, ωστόσο ο γκολκίπερ Πίκφορντ είχε τις απαντήσεις για τους «εφοπλιστές».

Τρίτη σερί ήττα μετά το εκτός έδρας 3-1 απ’ την Τότεναμ για την Πρέμιερ Λιγκ και το εκτός έδρας 1-0 απ’ τη Ρόμα για το Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα του Ρότζερς δεν έχει νίκη στα τελευταία εφτά ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (0-3-4), δεν κέρδισε στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (0-2-3), μετρά 42 πόντους. Βρίσκεται στο +8 απ’ την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας, έχει εξασφαλίσει την παραμονή, δεν έχει ελπίδα να διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, είναι αδιάφορη στα τελευταία ματς. Κλείνει τη σεζόν με Γουότφορντ (εκτός), Τσέλσι (εκτός) και Σαουθάμπτον (εντός). Λογικά θα είναι διαθέσιμοι οι Μάντισον και Τζάστιν.

ΛΕΣΤΕΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 18/25 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 6/9 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΝΟΡΙΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-4 κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Το 0-1 ο Μπενράχμα στο 12’, το 0-2 έκανε ο Αντόνιο στο 30’. Το 0-3 ήρθε στο 45’ απ’ τον Μπενράχμα, ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Λαντσίνι με πέναλτι στο 65’.

Περιμένει την… αγγαρεία να τελειώσει, ηττήθηκε και απ’ τη Γουέστ Χαμ την Κυριακή, το τελικό 0-4 τα λέει όλα για την εικόνα του αγώνα. Ο αντίπαλος μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένος να «καθαρίσει» τη νίκη από νωρίς, έφτασε άνετα στο 0-2 μέχρι το 30’ και με συνοπτικές διαδικασίες έκανε το 0-3 λίγο πριν την ανάπαυλα. Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος, εκεί η Γουέστ Χαμ έκανε περισσότερο διαχείριση, έφτασε στο 0-4 με πέναλτι, η Νόριτς απείλησε μόνο στα τελευταία λεπτά.

Τέταρτη διαδοχική ήττα για τη Νόριτς μετά το εκτός έδρας 3-2 απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, το εντός έδρας 0-3 απ’ τη Νιουκάστλ και το εκτός έδρας 2-0 απ’ την Άστον Βίλα, αυτά τα αποτελέσματα την άφησαν στους 21 πόντους και πλέον βρίσκεται στο -13 απ’ τη γραμμή παραμονής. Έχει υποβιβαστεί μαθηματικά, η σκέψη των ανθρώπων της προχωρά ήδη στην επόμενη χρονιά στην Τσάμπιονσιπ. Κλείνει τη σεζόν με Λέστερ, Γουλβς (εκτός) και Τότεναμ (εντός). Πολλές οι απουσίες, νέο πρόβλημα ο μέσος Νόρμαν.