* Αήττητη στα 4 τελευταία ντέρμπι η Βίσλα (2-2-0)

* Στον πρώτο γύρο (07/11): Βίσλα – Κρακόβια 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ραντόμιακ. Το γκολ του Μίσζορ από το 24ο λεπτό έκρινε το παιχνίδι.

Σε καλό “φεγγάρι” η Κρακόβια, σοβαρή τον τελευταίο μήνα παρότι είναι ουσιαστικά δίχως βαθμολογικό κίνητρο, με το διπλό στο Ράντομ έφτασε τις 3/4 νίκες από το ξεκίνημα του Απρίλη.

Σκόραρε νωρίς, είχε τον έλεγχο του αγώνα για 70 λεπτά απέναντι στην Ραντόμιακ, έβγαλε περισσότερη ένταση στο παιχνίδι της από τους γηπεδούχους και με εξαίρεση κάποια σουτ υπό δύσκολες συνθήκες δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Ανώτερη και στο 1-0 επί της Ζαγκλέμπιε στις 18 του μηνός, πάλι προηγήθηκε νωρίς, πάλι είχε τον έλεγχο και άξιζε περισσότερα γκολ.

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (3-4) από την Βίσλα Πλοκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Τόμασικ στο 9’ και Σεκούλσκι στο 12’, ο Ρινγκ μείωσε για τους γηπεδούχους στο 27’, αλλά ο Σεκούλσκι στο 41’ διαμόρφωσε το 1-3 του ημιχρόνου. Οι Μανού (57’) και Όντρασεκ (71’) ισοφάρισαν για την ομάδα της Κρακοβίας, αλλά στο 90+11’ ο Σβοχ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με πέναλτι.

Μετά την οδυνηρή ήττα της Δευτέρας το φάσμα του υποβιβασμού έγινε ακόμα πιο πυκνό για τη Βίσλα, παρότι το πρόγραμμά της μέχρι το τέλος της σεζόν είναι (θεωρητικά) αρκετά βατό.

Έβγαλε άγχος στο ματς με τη Βίσλα Πλοκ, δεν φάνηκε έτοιμη ψυχολογικά για το παιχνίδι, αιφινιδιάστηκε με δύο γρήγορα γκολ, αδράνησε πολλάκις η άμυνά της. Επέστρεψε δυνατά από την ανάπαυλα και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Παρόλο που απέκτησε το μομέντουμ και είχε μονόπλευρο βαθμολογικό κίνητρο δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς, αντιθέτως το έχασε ολόκληρο στο φινάλε, πραγματοποιώντας τη χειρότερη εμφάνιση του τελευταίου μήνα.

Ήταν καλή στο 1-1 με την Σλασκ στο Βρότσλαβ, εξαιρετική στα δύο προηγούμενα εντός με Γκόρνικ Ζάμπρζε (4-1) και Πιαστ (2-2), δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, με ειδίκευση στο γρήγορο transition.