*5η αγωνιστική.

*Δεν έχει κερδίσει ποτέ στην έδρα της Κόρδοβα η Τενερίφη.

ΚΟΡΔΟΒΑ

Του ύψους ή του βάθους είναι η Κόρδοβα μέχρι στιγμής στο νέο πρωτάθλημα και αυτό επιβεβαιώθηκε περίτρανα την περασμένη εβδομάδα. Ενώ ερχόταν απ’ το εκτός έδρας 2-4 επί της Λούγκο για το Κύπελλο και θεωρητικά είχε το προβάδισμα κόντρα στην Μπαρτσελόνα Β’ εκτός έδρας, αντ’ αυτού έκανε μια τραγική εμφάνιση στο αμυντικό κομμάτι, ήταν παντελώς απρόσεκτη και τιμωρήθηκε με τρία γκολ εις βάρος της μέχρι το ημίχρονο! Δεν υπήρχε επιστροφή σ’ ένα τέτοιο παιχνίδι, το τελικό 4-0 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά. Ήταν η τρίτη ήττα των πρώτων τεσσάρων αγωνιστικών για την Κόρδοβα, που έχει κερδίσει μόνο την Αλμπαθέτε εκτός έδρας (0-3), μέχρι στιγμής απογοητεύει με τις εμφανίσεις της. Σε θεωρητικό επίπεδο, η Κόρδοβα έχει ως στόχο την άνοδο, ωστόσο αν συνεχίσει έτσι, είναι δεδομένο ότι δεν πρόκειται να τη διεκδικήσει. Αυξάνεται η πίεση γύρω απ’ την ομάδα και τον κόουτς Καριόν, σήμερα το ματς είναι «κλειδί».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 για την Κόρδοβα κόντρα στην Μπαρτσελόνα Β’.

Στατιστικό: 5/5 Over 2.5 μετράει η Κόρδοβα (δες το στον Stoiximan).

Το Κόρδοβα – Τενερίφη παίζει στον Stoiximan

ΤΕΝΕΡΙΦΗ

Πήγε να πάρει μια παλικαρίσια νίκη η Τενερίφη την περασμένη εβδομάδα, της τη στέρησε όμως η Γρανάδα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Προηγήθηκε 0-1 η Γρανάδα στο 18’ με αυτογκόλ, οι νησιώτες έμειναν με 10 παίκτες στο 66’, όμως δεν παράτησαν το ματς. Μάλιστα, κατάφεραν να το γυρίσουν (!) μέχρι το 90’, έδειχναν να κρατούν μια πραγματικά σπουδαία νίκη στα χέρια τους, ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα η Γρανάδα βρήκε την ισοφάριση με ακόμη ένα αυτογκόλ! Άτυχη η Τενερίφη, έμεινε μακριά απ’ τη νίκη για δεύτερη σερί αγωνιστική, είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με 2/2 νίκες κόντρα σε Σαραγόσα (1-0) και Μπαρτσελόνα Β’ (0-3). Επιστρέφει ο Κασαδεσούς (Επιθετικός), με πέντε αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο αρχηγός Σαντάνα για την αποβολή του την περασμένη εβδομάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 για την Τενερίφη κόντρα στη Γρανάδα.

Στατιστικό: Από 3/4 Over 2.5 έρχεται η Τενερίφη.