*Ημιτελική φάση γα το Λιγκ Καπ της Ιρλανδίας. Τα παιχνίδια είναι μονά και σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκειας, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την ερχόμενη Παρασκευή (10/08) στα πλαίδια του FA Cup.

ΚΟΟΥΒ ΡΑΜΠΛΕΡΣ (Β’)

Σε καθόλου καλή κατάσταση δεν βρίσκεται η Κόουβ Ράμπλερς, προερχόμενη από τέσσερις διαδοχικές ήττες, όλες σε επίπεδο πρωταθλήματος. Την Παρασκευή, η ομάδα του Στέφεν Χέντερσον φιλοξενήθηκε από την Σέλμπουρν, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 3-1. Το μοναδικό τέρμα της στην αναμέτρηση αυτή, σημείωσε στο 26ο λεπτό ο Χαλ, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1.

Στο Λιγκ Καπ, πραγματοποιεί φέτος την καλύτερη πορεία της στα χρονικά. Ξεκίνησε από τον πρώτο γύρο, αφήνοντας κατά σειρά εκτός της Γουέξφορντ (0-0, πεν. 7-8, εκτός), Λίμερικ (0-1 εκτός) και Λόνγκφορντ Τάουν (2-0 εντός). Ηττήθηκε και στα δυο πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Σέλμπουρν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα εφτά από τα εννέα τελευταία εντός έδρας επίσημα παιχνίδια. (δες το στον Stoiximan)

Το Κόουβ Ράμπλερς – Ντάνταλκ παίζει στον Stoiximan

ΝΤΑΝΤΑΛΚ (Α’)

Εκτός Ευρώπης έμεινε η Ντάνταλκ. Πιο συγκεκριμένα, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Στέφεν Κένι αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΑΕΚ Λάρνακας, στη ρεβάνς του 0-0 της Ιρλανδίας, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, από την οποία και ηττήθηκε με το βαρύ 4-0. Δεχόμενη τρία τέρματα στο πρώτο μέρος, δεν ήταν ικανή να βγάλει αντίδραση, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Στόχος της για το Λιγκ Καπ είναι η υπεράσπιση του τίτλου της, τον οποίο κατάκτησε πέρυσι, επικρατώντας στον τελικό της Σάμροκ Ρόβερς (3-0). Φέτος, ξεκίνησε από τον δεύτερο γύρο, αφήνοντας εκτός τη Σεντ Πάτρικς (4-4, πεν. 7-8, εκτός) και τη Μποέμιανς (3-0 εντός). Επικράτησε στα εφτά από τα οκτώ τελευταία εκτός της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την ΑΕΚ Λάρνακας για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: N/G τα τρία τελευταία επίσημα παιχνίδια.