ΚΟΛΟΜΠΟΥΣ

Σπουδαία νίκη πήρε το Κολόμπους την περασμένη εβδομάδα, απ’ αυτές που κρίνουν τους στόχους μιας χρονιάς. Πήγε να παίξει στην έδρα των Νέα Υόρκη Ρεντ Μπουλς και είχε τρομερή αποτελεσματικότητα στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε τρεις φορές μέχρι το 31’ και «καθάρισε» το ματς. Δέχτηκε πίεση στο δεύτερο 45λεπτο, οι Ρεντ Μπουλς έφτασαν μέχρι το 2-3 στο 70’, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο. Τρίτη νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές για το Κολόμπους, μετράει ρεκόρ 3-0-3 στις τελευταίες έξι, βρίσκεται στην τέταρτη θέση της ανατολικής περιφέρειας, στο -12 από την κορυφή, αλλά με παιχνίδι λιγότερο απ’ την πρωτοπόρο Ατλάντα. Με 30 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει τη δεύτερη χειρότερη επίθεση της περιφέρειας. Έρχεται από δύο διαδοχικές εντός έδρας νίκες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-2 κόντρα στους Ρεντ Μπουλς.

Στατιστικό: Έρχεται από 3/4 Over 3.5 (δες το στην Sportingbet).

Το Κολόμπους – Χιούστον παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

ΧΙΟΥΣΤΟΝ

Την τρίτη διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη το Χιούστον, μετά και από εκείνες κόντρα σε Φιλαδέλφεια (1-3 εντός) και Πόρτλαντ (2-1 εκτός). Το Σάββατο, η ομάδα του Βίλμερ Καμπρέρα φιλοξένησε την Σπόρτινγκ Κάνσας, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1, για το πρωτάθλημα. Ένα γκολ στο 74ο λεπτό έκρινε και το ματς, με το Χιούστον να ολοκληρώνει με οκτώ παίκτες, με τους Φουενμάγιορ (15′), Σερέν (90’+4) και Ελίς (90’+8) να αποβάλλονται. Υποχώρησε έτσι στην 10η θέση της ανατολικής περιφέρειας, με 27 βαθμούς. Μεσοβδόμαδα πήρε επική πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου εντός έδρας κόντρα στο Λος Άντζελες, σε ματς που τα είχε όλα. Προηγήθηκε 3-1 στο 75’ το Χιούστον και έδειξε να «καθαρίζει» το ματς, ωστόσο δέχτηκε γκολ στο 78’ και στις καθυστερήσεις. Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι (7-6).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στο Λος Άντζελες για το Κύπελλο. Ισόπαλο 3-3 το 90λεπτο.

Στατιστικό: Έρχεται από 5/6 G/G.