*Goal/Goal ήρθαν οι 10/14 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Αζαξιό – Κλερμόν 1-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μονπελιέ. Προηγήθηκε με τον Καουΐ στο 32’, ισοφαρίστηκε στο 61’, δέχθηκε την ανατροπή στο 72’. Η Μονπελιέ έμεινε με δέκα παίκτες στο 90’+2’.

Δεν πήγε με θετικό τρόπο στη διακοπή λόγω των εθνικών, ηττήθηκε 2-1 από τη Μονπελιέ στο “Λα Μοσόν”. Δεν μπήκε καλά, κινδύνεψε σε 2-3 περιπτώσεις, ισορρόπησε μετά το 25λεπτο και λίγο μετά το πρώτο μισάωρο μπήκε σε θέση οδηγού. Ήταν χειρότερη στο δεύτερο μέρος, μέσα σε 12 λεπτά δέχθηκε την ανατροπή, προσπάθησε ν’ αντιδράσει, στο φινάλε είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τον πόντο.

Δεύτερη διαδοχική για την Κλερμόν, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 4-0 από τη Λανς, το διπλό στην Τουλούζ (0-1) ήταν και η μοναδική της επιτυχία στα τελευταία εννιά παιχνίδια πρωταθλήματος (1-3-5). Διατηρεί αποστάσεις ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη και δεν αγχώνεται για την παραμονή της. Δεν έχει νίκη στα πέντε πρόσφατα ματς στο γήπεδό της (0-2-3), στα τέσσερα εξ αυτών έμεινε άσφαιρη.

Επιστρέφουν οι στόπερ Κοφριέ, Σεϊντού και ο εξτρέμ Ρασάνι. Τέθηκαν νοκ αουτ ο δεξιός μπακ Ζεφάν και ο φορ Άντριτς.

ΚΛΕΡΜΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 τα 7/9 πρόσφατα παιχνίδια.

*N/G τα 7/9 τελευταία ματς.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από τη Μονακό. Προηγήθηκε με τον Μπεν Γεντέρ στο 27’, έκανε το 2-0 με τον Ντιατά στο 84’. Η Αζαξιό έμεινε με δέκα παίκτες στο 53’.

Σε νέο παιχνίδι στην έδρα της δεν απέδωσε τα αναμενόμενα και υπέστη την ήττα, αυτή τη φορά από τη Μονακό. Από στατική φάση πίσω στο σκορ, προσπάθησε να γίνει απειλητική στο υπόλοιπο του αγώνα, απείλησε κυρίως με μακρινά σουτ, δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία των Μονεγάσκων, έπαιξε για περίπου 40 λεπτά με αριθμητικό μειονέκτημα και το 0-2 τελείωσε τα όνειρα της για κάτι θετικό.

Τρίτη διαδοχική ήττα για την Αζαξιό, είχαν προηγηθεί αυτές από Ρεμς (1-0) και Μονπελιέ (0-1), έφτασε τις 10 ήττες στις 12 τελευταίες αγωνιστικές (2-0-10), βυθίζεται ολοένα και περισσότερο στη βαθμολογία, αυτή τη στιγμή στο -3 από την παραμονή. Διαθέτει την χειρότερη επίθεση της Ligue 1 με 20 γκολ. Ηττήθηκε στις 9/14 φετινές εξόδους της, στις τρεις πιο πρόσφατες έμεινε άσφαιρη.

Τιμωρημένοι ο στόπερ Γκονσάλες, ο αριστερός μπακ Ντιαλό και ο εξτρέμ Μπαγιαλά. Παραμένουν τραυματίες οι χαφ Μαρσετί, Σιμινιανί και ο εξτρέμ Αμουμά, νέα απώλεια ο εξτρέμ/πρώτος σκόρερ Μπελαϊλί. Επιστρέφουν ο αριστερός μπακ Κονέ, ο χαφ Μανγκανί και ο επιθετικός Τουζγκάρ.