9η αγωνιστική

*Αήττητη η Νιγκάτα στις έξι τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Κιότο, έχοντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΚΙΟΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Κασίμα, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 85ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Κιότο, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Τζο Γκι-Τζάε φιλοξενήθηκε από την Κασίμα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Είχε πολύ λιγότερες ευκαιρίες, αλλά ήταν και αρκετά άστοχη σε αυτές που της παρουσιάστηκαν. Έδειχνε να αντέχει στην πίεση, αλλά λύγισε προς το φινάλε.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το εντός 0-3 από τη Τζούμπιλο Ιβάτα, ενώ ήταν και το τρίτο σερί ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει. Παραμένει έτσι στους έξι βαθμούς και πάνω μόνο από Σαπόρο και Τόσου. Ηττήθηκε και στα τρία τελευταία εντός της.

Κιότο Στατιστικά

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΓΚΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ιβάκι, για το Λιγκ Καπ. Πήρε προβάδισμα με τον Χασεγκάβα στο έκτο λεπτό, για να βρει και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Τανιγκούτσι.

Αγνοεί τη νίκη εδώ και πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος η Νιγκάτα, έχοντας τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρικίζο Ματσουχάσι υποδέχθηκε τη Σαπόρο, με την οποία έμειναν στο 1-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στα μέσα ενός ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου, στην πορεία όμως εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα της, για να σώσει το βαθμό προς το φινάλε.

Πρώτος βαθμός μετά τις δυο ήττες από Τζούμπιλο Ιβάτα (2-0 εκτός) και Τσερέζο Οσάκα (0-1 εντός), έφτασε τους εννέα συνολικά, όσους έχει και η Τζούμπιλο Ιβάτα. Πήρε ένα διπλό στις τέσσερις φετινές εξόδους της (1-1-2). Μεσοβδόμαδα, επικράτησε με 0-2 της Ιβάκι, για τον δεύτερο γύρο του Λιγκ Καπ.