25η Αγωνιστική

* Στον 1ο γύρο (03/10): Μαρίτιμο – Κάζα Πία 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΚΑΖΑ ΠΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Φαμαλικάο. Ο Χάιμε πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 36ο λεπτό.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Κάζα Πία που “ξεθυμαίνει” στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος, έμεινε άσφαιρη για 5ο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι τη Δευτέρα στη Φαμαλικάο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, ήταν πιο δραστήριοι, απείλησαν δις πριν το καθοριστικό γκολ, το οποίο προήλθε από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας. Αντέδρασε η Κάζα Πία στο δεύτερο μέρος, είχε δοκάρι σε στατική φάση, οριακά ακυρωθέν γκολ σε αντεπίθεση και άσκησε έντονη πίεση στα τελευταία λεπτά με δύο ακόμη δυνατές ευκαιρίες.

Με μία νίκη και μόλις δύο γκολ (αμφότερα απέναντι στην Πάσος) στα 6 τελευταία παιχνίδια της έπεσε στην 7η θέση και με εξασφαλισμένη παραμονή δεν δείχνει ότι “καίγεται” να κυνηγήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

“Η ομάδα εξελίσσεται και κάνει πολύ καλά παιχνίδια. Μας λείπει η αποτελεσματικότητα στο τελείωμα των φάσεων. Δε νιώθω ότι οι παίκτες δεν είναι αφοσιωμένοι. Παραμένουμε προσγειωμένοι, αλλά είναι λογικό να νομίζει ο κόσμος ότι δεν έχουμε πλέον το ίδιο κίνητρο” δήλωσε ο κόουτς Μάρτινς.

Συμπλήρωσε κάρτες ο Νέτο (μέσος), παραμένουν εκτός οι τραυματίες Σοάρες (δεξί μπακ), Κουνιμότο (μέσος), Νατέλ (εξτρέμ).

ΚΑΖΑ ΠΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-3) από την Μπενφίκα. Ο Ζοάο Μάριο έχασε πέναλτι στο 30, ο Νέρες έκανε το 0-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μάριο πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 50’ και ο Νέρες διαμόρφωσε το αποτέλεσμα στο 57’.

Την περασμένη Κυριακή έγινε το τελευταίο θύμα της ασταμάτητης Μπενφίκα, δεν είχε απάντηση στην ποιότητα των πρωτοπόρων για να γνωρίσει την 6η ήττα στα 7 τελευταία παιχνίδια της, έχοντας δεχτεί 2+ γκολ σε όλες.

Με τύχη κατάφερε να μείνει στο 0-0 μέχρι τις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αφού οι “αετοί” ξόδεψαν πέναλτι και δύο ακόμη μεγάλες ευκαιρίες πριν το 0-1. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έκανε το λάθος να πάρει μέτρα για να απειλήσει με ισοφάριση και η Μπενφίκα την τιμώρησε εύκολα με δύο γκολ στο transition και στην συνέχεια… τράβηξε χειρόφρενο.

“Είμαστε καλά προετοιμασμένοι για τον αντίπαλο, έχουμε μελετήσει τα δυνατά του σημεία, αλλά έχουμε την ποιότητα να του βάλουμε προβλήματα.” δήλωσε ο κόουτς Γκόμες, ο οποίος έχει και πάλι στη διάθεσή του τους μέσους Βαλ και Μπρίτο, αλλά στερείται των υπηρεσιών των Αφόνσο (μέσος) και Βιντιγκάλ (εξτρέμ) που συμπλήρωσαν κάρτες. Μακροχρόνια εκτός ο Μέντες (μέσος).