*Over 2.5 τα 6/8 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ροντέ – Καέν 5-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΑΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 20ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Καέν, μετά και το εκτός 1-2 κόντρα στην Κεβιγί. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νικολά Σεμπ υποδέχθηκε τη Μπορντό, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-1. Αν και αμφότερες ήταν ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο, η ίδια βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου και παρότι είχε ευκαιρίες δεν ήταν ικανή να αλλάξει της εις βάρους της κατάσταση.

Τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και βρίσκεται στο -2 από την πρώτη πεντάδα και τα πλέι οφ ανόδου στη μεγάλη κατηγορία. Έμεινε με άδεια χέρια και στα δυο πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Εκτίει τιμωρία ο Ντεμπέν, που συμπλήρωσε κάρτες.

Καέν Στατιστικά

*Δέχεται γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΟΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Κεβιγί, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Κορεντό (7′, 20′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, βρήκε και τρίτο τέρμα στο 49ο λεπτό με τον Μπομά. Στην πορεία δέχθηκε την ισοφάριση (68′, 90’+2), για να μείνει και με δέκα παίκτες στο 72′, όταν και αποβλήθηκε ο Μπομά.

Αήττητη εδώ και επτά αναμετρήσεις η Ροντέ, έχοντας από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ υποδέχθηκε την Κεβιγί, με την οποία μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μετά και το μεταξύ τους 3-3. Αρκετά μοιρασμένο το μεταξύ τους ματς, με την ίδια να είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά παρότι προηγήθηκε με 2-0 και 3-1, δέχθηκε την ψυχρολουσία στο φινάλε.

Πρώτη απώλεια μετά τις δυο νίκες επί των Γκρενόμπλ (3-1 εντός) και Τρουά (2-3 εκτός), ωστόσο παραμένει μόνη πέμπτη, στο +1 από τους διώκτες της στη μάχη για την άνοδο. Έμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (3-1-0). Εκτίει τιμωρία ο Μπομά, που αποβλήθηκε στο τελευταίο, δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο δανεικός από την Καέν, Ουντοντζί.