* 14η αγωνιστική

* Η Ιντεπεντιέντε μετρά τρεις σερί νίκες επί της Ουρακάν από το Μάιο του 2021 και μετά

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (07/05): Ιντεπεντιέντε – Ουρακάν 3-0

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Λανούς. Ο Σαντ άνοιξε το σκορ για τη Λανούς στο 20’ και ο Μπενέγας ισοφάρισε για την Ιντεπεντιέντε στο 83’.

Πρώτη βαθμολογική συγκομιδή για την Ιντεπεντιέντε στο δεύτερο παιχνίδι του Φαλσιόνι, στην επιστροφή του στον πάγκο της ομάδας.

Το Σάββατο, η Ιντεπεντιέντε είχε την πρωτοβουλία από νωρίς, αλλά η Λανούς απείλησε πρώτη και άνοιξε το σκορ σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ. Συνέχισαν να είναι πιο απειλητικοί και στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι, παίζοντας πιο άμεσα. Δίχως προειδοποίηση, με περιπετειώδη και αμφισβητούμενο τρόπο ισοφάρισε η “ρόχο”.

Με τη διαχείριση του ρόστερ από τον τεχνικό διευθυντή τα έβαλε ο Φαλσιόνι “Πρέπει να κάνουμε αλχημείες σε κάποιες θέσεις γιατί δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις, με βάση το ρόστερ που έχει φτιάξει η διοίκηση. Πρέπει να έχουμε ποιότητα για να παίξουμε καλά” δήλωσε χαρακτηριστικά.

Μεταβατική περίοδος για τον πολύπειρο κόουτς, με στόχο να φτιάξει έναν κορμό για την επόμενη χρονιά, αφού η τρέχουσα μοιάζει χαμένη, με την απόσταση από τα διεθνή εισιτήρια μη αναστρέψιμη.

Σημαντικές οι απουσίες του τιμωρημένου Μπαρέτο (στόπερ) και του τραυματία Ροντρίγκες (αρ. μπακ).

ΙΝΤΕΠΕΝΤΙΕΝΤΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΟΥΡΑΚΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Σαρμιέντο. Ο Κριστάλδο άνοιξε το σκορ για την Ουρακάν στο 5ο λεπτό, ο Τόρες ισοφάρισε για την Σαρμιέντο στο 27’ με πέναλτι. Με αυτογκόλ έγινε το 2-1 στο 38’ και οι Γκαρέ (54’), Κριστάλδο (60’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Εντυπωσιακή η Ουρακάν την Παρασκευή, σκόρπισε την Σαρμιέντο και πλασαρίστηκε 3η στην LPF και εντός θέσεων για το επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο από την “γκλόμπο” από το ξεκίνημα του αγώνα, κυριάρχησε εδαφικά κι έβγαλε πολλές φάσεις για να “καθαρίσει” το ματς από νωρίς. Απειλούσε με τρομερή συχνότητα, είτε σε σετ παιχνίδι είτε σε transition. Από το πουθενά ισοφάρισε η Σαρμιέντο, αλλά αυτό δεν την πτόησε και τα τέσσερα γκολ που έβαλε ήταν λίγα. Πρωταγωνιστής ξανά ο ηγετικός επιτελικός Κριστάλδο που αρνήθηκε μεταγραφή πριν μερικές εβδομάδες.

Ενθουσιασμός στον κόσμο της ομάδας για την πειστική εμφάνιση και την εν γένει πορεία στην LPF, παραμένει ταπεινός ο κόουτς Νταμπόβε και δεν βάζει μακροπρόθεσμους στόχους. Μετά την ήττα της πρεμιέρας στο “Σιλίντρο” από την Ράσινγκ έχασε μόνο από τη Χιμνάσια (0-1 εντός) σε ματς που έκανε πολύ περισσότερα πράγματα από τον αντίπαλο.