ΓΚΡΕΜΙΟ

Έχοντας εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στην επόμενη φάση, ως δεύτερη στον όμιλο της, η Γκρέμιο θέλει να κλείσει τις υποχρεώσεις της στην φάση αυτή, με ένα θετικό αποτέλεσμα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρότζερ Μασάδο φιλοξενήθηκε από την Λίγκα ντε Κίτο, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 2-3. Ντάγκλας (13′), Μπομπό (26′) και Γουάλας (52′) οι σκόρερ για τους Βραζιλιάνους, που ευτύχησαν να προηγηθούν και δεν έχασαν καθόλου αυτό το προβάδισμά τους, με τους γηπεδούχους να μειώνουν προσωρινά. Το αποψινό παιχνίδι κόντρα στην Τολούκα θα είναι το πρώτο από τα τρία που έχει να δώσει μέσα σε έξι ημέρες, καθώς θα αγωνιστεί και για τον τελικό του Γκαούτσο 1, κόντρα στην Γιουβεντούδ, σε διπλή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Λίγκα ντε Κίτο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΤΟΛΟΥΚΑ

Μπορεί να έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου, ωστόσο η Τολούκα δεν πρόκειται να παραμείνει αδιάφορη για το σημερινό παιχνίδι. Οι Μεξικανοί παραμένουν αήττητοι στη διοργάνωση, μετρώντας τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, και απόψε θέλει να πανηγυρίσει ένα ακόμη ”τρίποντο”, με σκοπό να τελειώσει τη φάση των ομίλων, ως η καλύτερη ομάδα, ποντάρωντας παράλληλα και σε στραβοπάτημα της Ατλέτικο Νασιονάλ. Την προηγούμενη αγωιστική, η Τολούκα φιλοξενήσε την Σαν Λορέντζο, η οποία πήρε προβάδισμα λίγο πριν το ημίχρονο. Όμως, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή στην επανάληψη και πήραν τη νίκη με 2-1, χάρη σε δυο τέρματα του Φερνάντο Ουρίμπε, στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Χοσέ Καρντόσο προέρχεται από την εντός έδρας νίκη με 4-2 επί της Βερακρούζ για το πρωτάθλημα, με τους Βέγκα (2′, 41′), Ρόχας (28′) και Μπράμπιλα (90’+2) να βρίσκουν δίχτυα για την ομάδα τους.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-2 επί της Βερακρούζ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.