*15η αγωνιστική.

*Δεν έχει κερδίσει ποτέ τη Μάντσεστερ Σίτι σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ η Γουότφορντ. Η Σίτι κέρδισε τα 10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στο πρωτάθλημα με επιμέρους σκορ 37-4!

*Αήττητη η Μάντσεστερ Σίτι στα τελευταία 18 ματς κόντρα στη Γουότφορντ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (16-2-0), σκόραρε 59 γκολ σ’ αυτή τη σειρά αγώνων.

*Ο Ραχίμ Στέρλινγκ έχει συμμετοχή σε 12 γκολ σε οκτώ εμφανίσεις κόντρα στη Γουότφορντ (10 γκολ, 2 ασίστ).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πάλεψε όσο περισσότερο μπορούσε κόντρα στην Τσέλσι, πλησίασε το θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο η ποιότητα του αντιπάλου έκρινε στο φινάλε το παιχνίδι. Ήταν καλύτερη η Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε με τον Μάουντ και είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, η Γουότφορντ ισοφάρισε απ’ το πουθενά λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος έλειψαν οι ιδέες και η φαντασία απ’ το παιχνίδι των παικτών του Τούχελ, ο Γερμανός κόουτς έβαλε στο γήπεδο Ζιγιές και Λουκάκου, ο πρώτος ήταν αυτός που προσέφερε τη λύση για το τελικό 1-2. Κρατά την προσπάθεια η Γουότφορντ.

Ήταν η τέταρτη ήττα στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, είχαν προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Λέστερ (4-2 εκτός), Σαουθάμπτον (0-1 εντός) και Άρσεναλ (1-0 εκτός), στο μεσοδιάστημα επικράτησε 4-1 εντός έδρας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με 13 πόντους οι γηπεδούχοι καταλαμβάνουν την 17η θέση, είναι στο +3 απ’ την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας. Εντός έδρας δεν έχει αποτελεσματικότητα η Γουότφορντ, μετρά ρεκόρ 1-1-4 στα τελευταία έξι ματς για την Πρέμιερ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στην Τσέλσι. Το 1-0 ο Μάουντ στο 30’, ισοφάρισε ο Ντένις στο 44’, το τελικό 2-1 διαμόρφωσε ο Ζιγιές στο 72’. Μέτρια η εικόνα της Τσέλσι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ειδικά στο δεύτερο μέρος.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια (δες το στη betshop).

*Over 3.5 τα 4/7 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έχει πάρει φόρα και δε σταματά, παίρνει αυτό που θέλει ακόμη κι όταν δεν αποδίδει αυτό που πρέπει. Έκανε αυτό που ξέρει καλά στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε μπάλα, σκόραρε από στατική φάση και βρήκε δεύτερο γκολ έπειτα από τέλεια αντεπίθεση και φοβερό πλασέ στην κίνηση του Σίλβα. Ωστόσο, στο δεύτερο 45λεπτο η Άστον Βίλα απάντησε άμεσα με το 1-2, είχε ακόμη μια-δυο στιγμές για να ισοφαρίσει, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Δεν έπεισε στο δεύτερο μέρος η Σίτι, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι ήταν κατώτερη του αναμενομένου.

Έκτη διαδοχική νίκη για τους «πολίτες» σ’ όλες τις διοργανώσεις, είχαν προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Γουέστ Χαμ (2-1), Παρί Σεν Ζερμέν (2-1), Έβερτον (3-0), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (0-2) και Μπριζ (4-0), έχουν ρεκόρ 6-0-1 στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές, στις 3/6 νίκες δε δέχτηκαν γκολ! Με 32 πόντους η Σίτι καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση, είναι στο -1 απ’ την κορυφή και στο +1 απ’ τη Λίβερπουλ. Υπολογίζονται εκ νέου οι Φόντεν, Ντε Μπράιν, Λαπόρτ, Γουόκερ και Γκουντογκάν, μοναδική απουσία ο Τόρες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Άστον Βίλα. Το 0-1 ο Ντίας στο 27’, το 0-2 έκανε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 43’. Μείωσε ο Γουότκινς στο 47’. Με συνοπτικές διαδικασίες πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων η Σίτι, η Βίλα ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος, μείωσε γρήγορα και είχε ευκαιρίες για την ισοφάριση.