*Φάση των «16» για το Τσάλεντζ Καπ. Μονές αναμετρήσεις, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΦΟΛΚΕΡΚ (Α’ ΣΚΩΤΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ερντριεόνιανς με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Κένεντι στο 26’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Σμιθ στο 78’.

Το τρίποντο έχασε στο τέλος η Φόλκερκ, κάνοντας παρ’ όλα αυτά μια αρκετά καλή εμφάνιση. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες και κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στην επανάληψη προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, όμως οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο και κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Πρόκληση για κείνη η αναμέτρηση αυτή, καθώς αντιμετωπίζει μια από τις πιο δυνατές ομάδες της Τσάμπιονσιπ. Έχει το πλεονέκτημα έδρας και αυτό θέλει ιδανικά να εκμεταλλευτεί προκειμένου να εξαντλήσει όσες πιθανότητες έχει για θετικό αποτέλεσμα και πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. «Χρωστάει» μάλιστα στη Νταντί, καθώς την απέκλεισε από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ νωρίτερα τη φετινή σεζόν και σήμερα θέλει να πάρει ρεβάνς. Δεν είναι πάντως στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, αλλά παραμένει επικίνδυνη μεσοεπιθετικά, καθώς σπάνια δεν βρίσκει δίχτυα όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της. Το μεγάλο της πρόβλημα είναι η άμυνά της, αφού δύσκολα διατηρεί την εστία της ανέπαφη.

Φόλκερκ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΤΑΝΤΙ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Ινβερνές με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο ΜακΜουλάν στο 26’.

Η αποτελεσματικότητα έκανε τη διαφορά για τη Νταντί σε αυτή την πολύ σημαντική αναμέτρηση. Παρά την πίεση που δέχθηκε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, παρέμεινε σταθερή αμυντικά, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να παραβιάσουν την εστία της. Από την άλλη, μεσοεπιθετικά δημιούργησε ευκαιρίες και απείλησε με τις περισσότερες από αυτές, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Βατή θεωρείται η κλήρωση για κείνη, καθώς βρίσκει μπροστά της μια «γνώριμη» αντίπαλο, την οποία μάλιστα άφησε εκτός συνέχειας του Λιγκ Καπ στα τέλη του Αυγούστου. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, επέστρεψε με το δεξί στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος μετά τη μικρή διακοπή λόγω Μουντιάλ και έχει ανεβασμένη ψυχολογία. Σίγουρα δεν θα πρέπει να υποτιμήσει την αντίπαλό της, αφού μπορεί εύκολα να βρεθεί προ εκπλήξεως, ενώ αν βγάλει την εικόνα που μας δείχνει τελευταία, τότε δεν αναμένεται να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στο να φύγει με την πρόκριση.