* 25η αγωνιστική

* Η Φενέρμπαχτσε μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Αλάνιασπορ με συνολικό σκορ 14-3.

* Στον 1ο γύρο (24/09): Αλάνιασπορ – Φενέρμπαχτσε 0-1

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Γκαζιαντέπ. Ο Μπατσουαγί άνοιξε το σκορ με πέναλτι (17’) κι αφού η Γκαζιαντέπ έχασε το δικό της πέναλτι, ο Βέλγος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 31’.

Επιτυχημένο το μεσοβδόμαδο ταξίδι στο Γκαζιαντέπ, το αήττητο σερί διευρύνθηκε (12-2-0), η πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου κατακτήθηκε, αρκετοί του βασικού σχήματος ξεκουράστηκαν.

Με 9 αλλαγές στην 11αδα ξεκίνησε ο κόουτς Καρτάλ και ο “ζεστός” Μπατσουαγί έκανε τη δουλειά στην οποία αποτυγχάνει εσχάτως ο Τζέκο. Δύσκολο το πρώτο ημίχρονο της Τετάρτης για τα “καναρίνια”, χρειάστηκαν απόκρουση πέναλτι και αρωγή του οριζόντιου δοκαριού για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ανάπαυλα. Μετά από αυτήν διαχειρίστηκαν έξυπνα την κατάσταση, έριξαν το τέμπο και στο φινάλε είχαν μεγάλες ευκαιρίες για ευρύτερη επικράτηση.

Προσοχή στο build up και στις καλύψεις των μπακ σε καταστάσεις μεταβάσεων επέστησε ενόψει Αλάνιασπορ ο κόουτς Καρτάλ, ο οποίος βρίσκεται σε δίλημμα για την κορυφή της επίθεσης, αφού ο Μπατσουαγί είναι σε καλύτερη φόρμα από τον Τζέκο.

Έτοιμος ο Μπεκάο μετά από 3.5 μήνες, αλλά δεν θα ξεκινήσει, νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Κινγκ (εξτρέμ/φορ) στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι. Σταθερές οι απουσίες των Φρεντ (μέσος), Πέρες (στόπερ), όπως και του Σάμουελ (δεξί μπακ) που παίζει τελικό με την Εθνική Νιγηρίας.

Διεκόπη ο δανεισμός του Ντουρσούν (φορ) στην Καραγκιουμρούκ κι επιστρέφει ως εναλλακτική λύση.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Κασίμπασα. Με αυτογκόλ του Πορόσο (28’) προηγήθηκε η Αλάνιασπορ, αλλά οι Γκιουλ (36’), Φαλ (59’) γύρισαν το ματς για την Κασίμπασα.

Επιστροφή στις ήττες μετά από 20 ημέρες για την ομάδα της νότιας ακτής, δίκαιο το αποτέλεσμα της περασμένης Κυριακής στην Κωνσταντινούπολη, με την οποία διατηρήθηκε σε απόσταση τριπόντου από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύ καλύτερη η Κασίμπασα στο πρώτο ημίχρονο, μονοπώλησε τις ευκαιρίες και τις τελικές προσπάθειες. Απείλησε σε στατικό και σε ροή αγώνα πριν η Αλάνιασπορ πάρει προβάδισμα στο σκορ από το πουθενά, με ένα αστείο αυτογκόλ σε στατική φάση!

Οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση σε κόρνερ και στο ξεκίνημα της επανάληψης είχαν χαμένο τετ α τετ πριν την ανατροπή σε φάση διαρκείας, απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά στα τελευταία λεπτά η Αλάνιασπορ πήρε μέτρα στο γήπεδο και είχε τρεις δυνατές ευκαιρίες (δοκάρι) για να πάρει τον πόντο.

Μεταγραφικές αλλαγές στην κορυφή της επίθεσης, αποκτήθηκαν οι Χασάν (Πεντίκσπορ) και Χουάνγκ (Νότιγχαμ Φόρεστ), αποχώρησε για την Ρωσία ο Κόρδοβα.

Εξέτισε τιμωρία καρτών ο βασικός στόπερ Αλίτι, παραμένει εκτός εδώ και καιρό ο τραυματίας Σίλβα (φορ).