*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Έργκριτε-Εσκιλστούνα 2-2.

ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Τρέλεμποργκ, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Μπρκιτς στο 67’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Οφάια στο 88’.

Μέτρια εμφάνιση και ήττα για την Εσκιλστούνα. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλη εστία, μένοντας στο μηδέν. Αμυντικά δέχθηκε εξίσου πίεση, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται αποτελεσματικότεροι, σκοράροντας στο δεύτερο ημίχρονο.

Την ευκαιρία της να επιστρέψει άμεσα στις νίκες, αλλά και να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού έχει σήμερα, καθώς φιλοξενεί την προτελευταία Έργκριτε. Σε γενικές γραμμές δεν πείθει με την εικόνα της τελευταία, όμως εντός έδρας είναι μαχητική και αρκετά πιο επικίνδυνη, σκοράροντας με μεγαλύτερη άνεση, μετρώντας τέσσερα ματς χωρίς ήττα. Αμυντικά σπάνια κρατάει το μηδέν στην εστία της, με αποτέλεσμα αυτό να της στοιχίζει συχνά.

Εσκιλστούνα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Έρεμπρο, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Κρον στο 35’ και το 0- 2 ο Χόλμπεργκ στο 44’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Χόλμπεργκ με δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 53’.

Δεν έπεισε με την εμφάνισή της η Έργκριτε και γνώρισε την ήττα. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν ήταν αποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια. Η άμυνά της δέχθηκε έντονη πίεση από τους φιλοξενούμενους και δεν μπόρεσε να τους κρατήσει μακριά από την εστία της, με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ και στα δύο ημίχρονα.

Αντίδραση θέλει να βγάλει μετά τις διαδοχικές ήττες των τελευταίων αγωνιστικών. Πάρα πολλά τα αμυντικά της προβλήματα, δέχεται γκολ σχεδόν σε κάθε αναμέτρησή της, ενώ απέτυχε να βρει δίχτυα στα τελευταία δύο παιχνίδια της. Βρίσκεται μόλις στο +3 από την ουραγό Σκόβντε και θέλει ιδανικά σήμερα να πάρει το τρίποντο, προκειμένου να μειώσει την απόστασή της από τις ομάδες που βρίσκονται εκτός της επικίνδυνης ζώνης.