* 37η αγωνιστική.

* Στον πρώτο γύρο: Κοζέντσα – Έμπολι: 1-0

* Στις επτά αναμετρήσεις μεταξύ τους πηγαίνουν εναλλάξ ανά αγώνα από no goal σε goal. Με αυτήν την ακολουθία σερί έχει σήμερα το goal.

Εμπολι – Κοζέντσα στον Stoiximan

ΕΜΠΟΛΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Όταν βρέθηκε να χάνει και όλοι πίστεψαν ότι θα βγάλει όλα τα γνωστά συμπλέγματα της που την κράτησαν τελικά μακριά από την απευθείας άνοδο, ξαφνικά θυμήθηκε ότι είναι η Έμπολι και άρχισε να αποδίδει ως τέτοια. Αποτέλεσμα να κάνει ένα εμφατικό πέρασμα με 2-4 από την έδρα της Σαλερνιτάνα, από ένα γήπεδο κρανίου τόπο για όλους τους φιλοξενούμενους.

Η νίκη αυτή την έβαλε στις θέσεις των πλέι οφ και πλέον το αν θα παραμείνει εκεί και γενικότερα η συνέχειά της είναι κάτι που εξαρτάται από αυτή και μόνο. Εκτός από την Κοζέντσα που υποδέχεται σήμερα στην έδρα της, την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τα πιτσιρίκια της ήδη υποβιβασμένης Λιβόρνο. Χωρίς προβλήματα η αποστολή της.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πέρασε νικηφόρα με 2-4 από την έδρα της Σαλερνιτάνα. Έμεινε πίσω στο σκορ με 1-0 στο 24′, το γύρισε σε 1-3 πριν τελειώσει το ημίχρονο. Αντέδρασε στο 2-3 του 59′ με το τέταρτο γκολ πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

ΕΜΠΟΛΙ Στατιστικά

* Δύο σερί αναμετρήσεις με σκορ 2-4. Τη μία έχασε ως γηπεδούχος, την άλλη κέρδισε ως φιλοξενούμενη. (δες το στον stoiximan)

* Μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς εντός έδρας.

ΚΟΖΕΝΤΣΑ ΚΑΛΤΣΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είδε τον Ασένσιο να σκοράρει στο 91’ κόντρα στην Πίζα και έτσι πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της που άλλαξε σχεδόν όλα τα δεδομένα. Πλέον είναι -1 από τη Γιούβε Στάμπια και τις θέσεις των μπαράζ. Ο ρεαλιστικός στόχος της Κοζέντσα είναι να κρατήσει τουλάχιστον μια απόσταση τριών βαθμών από την άμεση ανταγωνίστριά της και να δώσουν τον υπέρ πάντων αγώνα στην έδρα της την τελευταία αγωνιστική με τη Γιούβε Στάμπια.

Σενάριο δύσκολο καθώς σήμερα πέφτει πάνω στη φορμαρισμένη και αποφασισμένη Έμπολι, αλλά ο Οκιούτσι από την στιγμή που ανέλαβε – μετά τη διακοπή – έχει απελευθερώσει την ομάδα. Πλέον παίζει επιθετικά και οι βαθμοί έρχονται από την γραμμή κρούσης της. Έτσι πέρασε από την Πίζα, έτσι θα προσπαθήσει να προκαλέσει ζημιά στην ποιοτικότερη Έμπολι. Στην αποστολή δεν θα είναι για έναν ακόμα αγώνα οι Πιερίνι (αριστερός εξτρέμ, 20/3) και Μασάς (επιθετικός, 18/1).

Προηγούμενο παιχνίδι: Κέρδισε εντός έδρας με 2-1 την Πίζα. Προηγήθηκε στο 28′, δέχτηκε την ισοφάριση στο 77′ για να πάρει τη νίκη με γκολ του Ασένσιο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.