5η αγωνιστική

*Φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα. Από κάθε όμιλο προκρίνεται στον επόμενο γύρο η ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Η δεύτερη παίζει μπαράζ, με ομάδα που θα τερματίσει τρίτη στο Λιμπερταδόρες.

*Οι δυο ομάδες συναντήθηκαν στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες το μακρινό 1967, με τη Γκουαρανί να επικρατεί και στα δυο παιχνίδια (0-2 εκτός, 3-0 εντός).

*2-3 Goals και τα τρία συνολικά Έμελεκ – Γκουαρανί.

*Στον πρώτο γύρο: Γκουαρανί – Έμελεκ 1-1

ΕΜΕΛΕΚ (Ισημερινός)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 71ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Μπολάνιος (πεν. 81′, 90’+2) και Σόσα (90’+8). Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πέναλτι στο 78′, ενώ έμειναν και με δέκα παίκτες στο 89ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Έμελεκ, μετά από οκτώ παιχνίδια στα οποία και μετρούσε έξι ισοπαλίες και δυο ήττες. Το βράδυ του Σαββάτου, η ομάδα του Μιγκέλ Ροντέλι φιλοξενήθηκε από τη Μπαρτσελόνα Γκουαγιακίλ, για το πρωτάθλημα, της οποίας και επικράτησε με 1-3. Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε πίσω κόντρα στη ροή, ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή, σκοράροντας δις στις καθυστερήσεις του ματς.

Προσπαθεί έτσι να ανέβει λίγο στη βαθμολογία Α Ισημερινού, καθώς βρίσκεται χαμηλά μέχρι τώρα. Σε ότι έχει να κάνει τώρα με το Κόπα Σουνταμερικάνα, έχει μοιράζεται για την ώρα τη δεύτερη θέση με την Ουρακάν, ούσα στο -2 από την πρωτοπόρο Γκουαρανί. Στο τελευταίο της ματς εδώ, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Ουρακάν, εκτός. Εκτίουν τιμωρία οι Εσπινόσα και Καμπέσα, που αποβλήθηκαν στο προηγούμενο.

Έμελεκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ (Παραγουάη)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Κλαμπ Ολίμπια, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Μπενίτες, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (33′, 55′).

Την ήττα υπέστη και πάλι η Γκουαρανί, μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Ροδρίγο Λόπες υποδέχθηκε την Κλαμπ Ολίμπια, για το πρωτάθλημα, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα από νωρίς στην πρώτη και μοναδική αξιόλογη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Στην πορεία ο ρόλος της έγινε πιο παθητικός, αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι, δεχόμενη την ανατροπή.

Στην πέμπτη θέση του Απερτούρα, με 32 βαθμούς, μια στροφή πριν το φινάλε αυτού. Εκτός συνόρων τώρα, είναι στην κορυφή του δευτέρου ομίλου στο Κόπα Σουνταμερικάνα, έχοντας δυο νίκες και από μια ισοπαλία και ήττα, μετά και το διπλό επί της Ντανούμπιο (0-2). Μπορεί να εξέτισε την τιμωρία του ο Παλάου, δεν βρίσκεται όμως στην αποστολή για την αποψινή αναμέτρηση.