*Νοκ-άουτ παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Μουντιάλ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο χώρες έχουν αναμετρηθεί μόλις τέσσερις φορές, με τη Βραζιλία να παίρνει τρεις νίκες και το Βέλγιο μόλις μία. Σε επίπεδο Μουντιάλ, κοντραρίστηκαν το 2002 στη φάση των «16», με τη Βραζιλία να επικρατεί 2-0.

*Η Βραζιλία κράτησε ανέπαφη εστία στα τελευταία 11/14 παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας.

*Ο Νεϊμάρ έχει συμμετοχή σε 20 γκολ στις 19 τελευταίες εμφανίσεις του με τη Βραζιλία (11 γκολ, 9 ασίστ).

*4/4 Under 2.5 μετράει η Βραζιλία στο Μουντιάλ, 3/4 Over 2.5 έχει το Βέλγιο.

*Βραζιλία και Βέλγιο είναι οι δύο ομάδες με τα περισσότερα κόρνερ των προημιτελικών. Η «σελεσάο» μετράει 34 κόρνερ (πάνω από 8.5 μέσο όρο ανά παιχνίδι), ενώ το Βέλγιο έχει 26 (6.5 μέσο όρο).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Την κορυφαία εμφάνιση της μέχρι τώρα παρουσίας της στο Μουντιάλ έκανε η Βραζιλία στο πρώτο νοκ-άουτ παιχνίδι του τουρνουά. Ήταν δεδομένο ότι το Μεξικό θα είναι ανταγωνιστικό, αυτό το κατάλαβε καλά η «σελεσάο» στα πρώτα 15 λεπτά, όπου δεν πατούσε καλά και θα μπορούσε να έχει βρεθεί πίσω στο σκορ, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Τίτε. Πήρε τα ηνία μετά το ημίωρο, έβγαλε αρκετές ευκαιρίες, κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, επικουρούμενη και απ’ το γρήγορο γκολ του Νεϊμάρ στο 51’. Είχε αρκετές φάσεις για να τελειώσει από νωρίς το ματς η Βραζιλία, τελικά αυτό συνέβη στο 88’ με τον Φιρμίνο, έπειτα από προσπάθεια του Νεϊμάρ. Με 21 τελικές τελείωσαν οι «καριόκας», οι 10 εκ των οποίων εντός στόχου (!), ήταν σίγουρα η πιο γεμάτη εμφάνιση τους στο τουρνουά.

«Περίμενα να πιάσουμε την απόδοση του προηγούμενου αγώνα και αν ήταν δυνατόν, να τη βελτιώσουμε. Αυτό συνέβη, όχι μόνο για τους βασικούς αλλά και για τους παίκτες που έπαιξαν ως αλλαγές», είπε ο Τίτε. Έγινε ακόμη πιο ξεκάθαρο ότι η πιο μεγάλη δύναμη της Βραζιλίας πλέον είναι ο έλεγχος του ρυθμού και η κάλυψη των χώρων, σπανίως εκτίθεται αμυντικά, είναι σούπερ αποτελεσματική στις στατικές φάσεις, δεν είναι τυχαίο ότι έχει επιτρέψει μόλις 4 τελικές προσπάθειες εντός στόχου σε τέσσερα ματς, κάτι που σημαίνει ότι ουσιαστικά δε χρειάστηκε σχεδόν ποτέ τον γκολκίπερ Άλισον! Για όλα αυτά έχει μερίδιο και ο φοβερός Κασεμίρο, ο οποίος όμως σήμερα είναι τιμωρημένος και η απουσία του σίγουρα αλλάζει τον χαρακτήρα της Βραζιλίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η «σελεσάο» παίζει στα προημιτελικά για έβδομο διαδοχικό Μουντιάλ, έχει αποκλειστεί μόλις δύο φορές, αμφότερες από ευρωπαϊκές χώρες (το 2006 απ’ τη Γαλλία και το 2010 απ’ την Ολλανδία). Γενικά, η Ευρώπη «πληγώνει» τους «καριόκας», αφού οι τελευταίοι τρεις αποκλεισμοί τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο ήταν κόντρα σε χώρες της Γηραιάς Ηπείρου. Υπό τις οδηγίες του Τίτε, η «σελεσάο» έχει χάσει μόλις μια φορά σε 25 ματς (20-4-1), έχει επιμέρους σκορ 54-6, δεν έχει δεχτεί ποτέ πάνω από 1 γκολ! Η εστία της έχει παραβιαστεί μόλις τρεις φορές στα τελευταία 15 παιχνίδια. «Θα είναι ένα φοβερό ματς, ανάμεσα σε δύο ομάδες που θέλουν να παίξουν ποδόσφαιρο. Το Βέλγιο έχει εκπληκτικούς παίκτες και για εμένα πάντα ήταν μέσα στα φαβορί για το τρόπαιο», είπε ο έμπειρος προπονητής.

Ο Τίτε αποκάλυψε ότι ο Μαρσέλο είναι πλέον 100% και επιστρέφει στην ενδεκάδα, ενώ κανονικά προπονήθηκε τις τελευταίες ημέρες και ο Ντάγκλας Κόστα, που επίσης είναι διαθέσιμος, αλλά μάλλον απ’ τον πάγκο. Την απουσία του Κασεμίρο λογικά θα καλύψει ο Φερναντίνιο, ο οποίος είναι εξίσου αποδοτικός, ωστόσο όχι το ίδιο αποτελεσματικός στον «αέρα», αφού ο χαφ της Ρεάλ Μαδρίτης είναι ο δεύτερος πιο ψηλός παίκτης της ενδεκάδας. Υπενθυμίζεται ότι το Βέλγιο είναι ιδιαίτερα απειλητικό στις στατικές φάσεις.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 για τη Βραζιλία κόντρα στο Μεξικό.

Στατιστικό: Από 10/12 NG έρχεται η Βραζιλία (δες το στον Goalbet).

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ (Κλικ Εδώ)

Το Βραζιλία – Βέλγιο παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

*Τα τελευταία 17/20 γκολ του Βελγίου σε Παγκόσμιο Κύπελλο σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

ΒΕΛΓΙΟ

Έβαλε τα χέρια του και πήγε να βγάλει τα… μάτια του το Βέλγιο την περασμένη Δευτέρα. Ήταν το απόλυτο φαβορί κόντρα στην Ιαπωνία, οτιδήποτε διαφορετικό απ’ την πρόκριση θα αποτελούσε αποτυχία τεραστίων διαστάσεων, κόντεψε να πάθει πολύ μεγάλη ζημιά. Οι Ιάπωνες σκόραραν δύο γκολ σε ισάριθμες φάσεις απ’ το 48’ μέχρι το 52’, κάπου εκεί το Βέλγιο κλήθηκε να δείξει χαρακτήρα. «Κλειδί» αποτέλεσε η σχετικά γρήγορη μείωση απ’ τον Φερτόνγκεν (69’), αλλά και η είσοδος του Φελαϊνί, οποίος μπήκε στο 65’ και στο 74’ ισοφάρισε με τον γνώριμο τρόπο του, με κεφαλιά. Πίεσε πάρα πολύ η ομάδα του Μαρτίνεθ στα τελευταία 20 λεπτά, έβγαλε κλασικές ευκαιρίες με Λουκάκου και Αζάρ, τελικά η ολική ανατροπή ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στην υποδειγματική αντεπίθεση που ενορχήστρωσε ο Ντε Μπράιν και κατέληξε με τον Τσαντλί να σκοράρει. Κοινώς, οι «κόκκινοι διάβολοι» «ξελασπώθηκαν» απ’ την επίθεση, που γενικά αποτελεί το κύριο χαρακτηριστικό τους.

Δεν είναι εύκολο πράγμα να γυρνάς νοκ-άουτ παιχνίδι Μουντιάλ από 0-2, το Βέλγιο του 2014 και του 2016 θα είχε αποκλειστεί, ωστόσο η φετινή ομάδα έδειξε ότι εκτός από ταλέντο, διαθέτει και χαρακτήρα. «Ήταν ένα τεστ και το περάσαμε. Όλοι ήθελαν να μπουν να βοηθήσουν όταν ήμασταν πίσω στο σκορ. Αυτό λέει πολλά για την ομάδα και τη νοοτροπία μας», είπε Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, εννοώντας ότι η ευθύνη και η πίεση δεν τρομάζουν πλέον τους παίκτες του. «Δεν έχει σημασία η εμφάνιση, μόνο το ότι περάσαμε. Έχουμε νοοτροπία νικητή», συμπλήρωσε ο Ισπανός κόουτς, το όνομα του οποίου γράφτηκε για την εθνική Ισπανίας, ο ίδιος όμως εξήγησε ότι είναι κακή στιγμή για τέτοιες κουβέντες.

Ο θρίαμβος επί της Ιαπωνίας ήταν το 23ο σερί ματς που δε χάνει το Βέλγιο σε όλες τις διοργανώσεις, όπου σημείωσε 18 νίκες και πέντε ισοπαλίες. Η τελευταία φορά που γνώρισε την ήττα χρονολογείται στη φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο την Ισπανία (2-0) την 1η Σεπτεμβρίου του 2016, αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι όπου δε σκόραρε, πριν το 0-0 με την Πορτογαλία σε φιλικό στις αρχές Ιουνίου. «Η Βραζιλία είναι ανώτερη σε ατομικό επίπεδο, αλλά επίσης είναι εξαιρετική ομαδικά. Είναι συμπαγής και αν θέλουμε να έχουμε τύχη στο ματς, πρέπει να είμαστε πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Δεν πρόκειται να κάτσουμε πίσω απ’ την μπάλα και να περιμένουμε, δεν είναι τέτοιο το στυλ μας. Υπάρχει πίεση πάνω μας, αλλά η πίεση είναι μεγαλύτερη στη Βραζιλία», είπε ο Κομπανί.

Ο αρχηγός επανεμφανίστηκε στην ενδεκάδα και έβγαλε σημάδια κόπωσης στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο όλα δείχνουν ότι θα είναι ξανά βασικός σήμερα. Η καλή εμφάνιση του Τσαντλί ίσως τον φέρει στην ενδεκάδα και αφήσει εκτός του Καράσκο, το ίδιο ισχύει και για τον Φελαϊνί, που ίσως πάρει τη θέση του Μέρτενς.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-2 για το Βέλγιο κόντρα στην Ιαπωνία.

Στατιστικό: Από 7/11 NG έρχεται το Βέλγιο.