*9η αγωνιστική.

*Σε σύνολο 15 αγώνων ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο γηπεδούχος κέρδισε μόλις τρεις φορές. Στα τελευταία 4/5 μεταξύ τους ματς ο εκάστοτε γηπεδούχος δε σκόραρε!

*Από 7/9 μεταξύ τους Under 2.5 έρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 κόντρα στην ΑΕΚ. Το 0-1 ο Ελίασον στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, το 0-2 έκανε ο Μοχαμάντι στο 77’ με κεφαλιά. Στο 86’ το τελικό 0-3 απ’ τον Τσούμπερ. Με δέκα παίκτες απ’ το 52’ ο Αστέρας Τρίπολης.

Ανταγωνιστικός όσο έπαιζε 11 εναντίον 11 κόντρα στην ΑΕΚ, έκανε αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο. Η “ένωση” δεν πατούσε καλά, είχε αρκετά ζητήματα στο ανασταλτικό κομμάτι, έκανε λάθη και παραλίγο να τα “πληρώσει”, οι Αρκάδες ήταν πολύ γρήγοροι στη μετάβαση και έβγαλαν καθαρές φάσεις. Μια έμπνευση του Τσούμπερ έφερε το 0-1 στις καθυστερήσεις, η ψυχολογία άλλαξε και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της ΑΕΚ στην αποβολή του Καστάνιο στο 52’. Το 0-2 του Μοχαμάντι τελείωσε το ματς, ο Αστέρας δεν είχε τρόπο να προκαλέσει προβλήματα, ο έλεγχος ήταν πλήρως στην ομάδα του Αλμέιδα, που βρήκε τρίτο γκολ το φινάλε.

«Αν κάναμε γκολ ίσως το ματς είχε διαφορετικό δρόμο. Όσο παίζαμε 11 με 11 είχαμε τον έλεγχο. Και όταν μείναμε με 10 παίκτες προσπαθήσαμε για μεγάλο διάστημα να είμαστε ανταγωνιστικοί στο παιχνίδι της ΑΕΚ. Είναι θετικό που δημιουργούμε ευκαιρίες. Όσο κάνουμε ευκαιρίες θα έρθουν τα γκολ», είπε ο κόουτς Ράσταβατς. Επιστροφή στις ήττες για την ομάδα του μετά το εκτός έδρας 0-0 κόντρα στον Ατρόμητο, μετρά ρεκόρ 1-2-3 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, με 8 πόντους ο Αστέρας είναι ένατος. Επιστρέφει ο Ατιένθα (Αμυντικός, 2), τιμωρημένος ο Καστάνιο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μετρά 7/8 Over 2.5 στο νέο πρωτάθλημα.

*Σκόραρε τουλάχιστον δύο γκολ στα τελευταία 4/7 ματς πρωταθλήματος.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Το 1-0 ο Μαρτίνεθ στο 8’, ισοφάρισε ο Εραμούσπε στο 18’. Το τελικό 2-1 έκανε ο Λονγκό στο 37’.

Έκανε τεράστια προσπάθεια στο εντός έδρας ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα, πήρε μια νίκη που μπορεί να αποδειχτεί σημαντική. Μπήκε δυνατά, σκόραρε μόλις στο 8’, αλλά ισοφαρίστηκε άμεσα απ’ τους Ηπειρώτες, το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Μια έμπνευση του Καρλίτος έφερε την ασίστ για το 2-1 του Λονγκό λίγο πριν την ανάπαυλα, εκεί η ομάδα της Φθιώτιδας πήρε ψυχολογία. Στο δεύτερο μέρος έπαιξε παθητικά, έδωσε χώρο στον ΠΑΣ Γιάννινα, που ρίσκαρε ολοένα και περισσότερο, με αποτέλεσμα η Λαμία να βγάλει κλασικές ευκαιρίες στην αντεπίθεση, αλλά να είναι άστοχη. Λίγα πράγματα για τον ΠΑΣ μέχρι το φινάλε, το 2-1 δεν άλλαξε, η Λαμία θα μπορούσε να κερδίσει πιο άνετα.

«Αυτό που λέω θα το πω και πάλι. Δεν υπάρχουν μεγάλα σχέδια για εμάς. Θα το ευχαριστηθούμε, θα γιορτάσουμε και θα προετοιμαστούμε για το παιχνίδι στην Τρίπολη. Δεν έχουμε περιθώρια για μεγάλα σχέδια. Ο δρόμος είναι μεγάλος», είπε ο κόουτς Βόκολος. Δεύτερη σερί για την ομάδα του μετά το εντός έδρας 1-0 επί του Παναιτωλικού, αυτές είναι επιτυχίες που φέρνουν εύκολη παραμονή, τέτοια ματς οφείλει να τα κερδίζει. Ανέβηκε στους 12 πόντους η Λαμία, είναι στο +9 απ’ την τελευταία δυάδα, εντός εξάδας, στο +1 απ’ τον Άρη και στο -1 απ’ τον ΟΦΗ! Έχει πάρει τους 10/12 βαθμούς της εντός έδρας, εκτός έδρας έχει ρεκόρ 0-2-2, δέχτηκε γκολ σ’ όλες τις εξόδους.