*1η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ρίβερ Πλέιτ – Αρχεντίνο Ζούνιορς 2-1

*Τέσσερις σερί νίκες μαζί με over 2,5 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για την Ρίβερ.

ΑΡΧΕΝΤΙΝΟ ΖΟΥΝΙΟΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αρχεντίνο Ζούνιορς έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Φλουμινένσε, με δύο γκολ που δέχθηκε στα τελευταία λεπτά, από τον Σάμουελ Ξαβιέρ στο 86’ και από τον Τζον Κένεντι στο 90’.

Η Αρχεντίνο Ζούνιορς ήταν πολύ κοντά στο να διεκδικήσει πρόκριση στα πέναλτι, όμως τελικά δέχθηκε δύο γκολ και έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Φλουμινένσε, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν έχει νίκη, μία εκ των οποίων ήταν και στο πιο πρόσφατο παιχνίδι στο γήπεδό της.

Είναι οριακά κοντά στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, αναμένεται να παλέψει γι’ αυτό, με την παρουσία της στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος που ξεκινάει με αυτό το παιχνίδι γι’ αυτήν.

Αρχεντίνο Ζούνιορς Στατιστικά

*4/5 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*10/18 N/G εντός έδρας το 2023.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Η Ρίβερ Πλέιτ έχασε 2-1 εκτός έδρας από την Ιντερνασιονάλ, σκοράροντας στις καθυστερήσεις με τον Ρόχας και ενώ είχε βρεθεί να χάνει 2-0 από τα τέρματα των Μαρκάδο (70’), Άλαν Πάτρικ (78’).

Η Ρίβερ Πλέιτ οδήγησε την αναμέτρηση με την Ιντερνασιονάλ στα πέναλτι, με το γκολ που σκόραρε και έκανε το 2-1 εκτός έδρας, αλλά εκεί ηττήθηκε με 9-8 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τρεις αγώνες στους οποίους είχε δύο νίκες και μία ισοπαλία. Αλλά μακριά από την έδρα της δεν κερδίζει εδώ και τέσσερις αγώνες, με δύο ήττες και δύο ισοπαλίες.

Τουλάχιστον πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου μισού του πρωταθλήματος, έχοντας και μεγάλη διαφορά από την δεύτερη θέση και την ομάδα πίσω της. Αλλά ο τρόπος που διεξάγεται το δεύτερο μισό της σεζόν, όπου θα καταλήξει σε αγώνες νοκ άουτ, δεν της επιτρέπει να νιώθει άνετα πώς θα πάρει και αυτό.