*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΚ – Αούστρια Βιέννης 2-2

*Η ΑΕΚ προκρίνεται με νίκη ή ισοπαλία. Η Αούστρια προκρίνεται μόνο με νίκη.

*Στο 1-1-1 το εντός έδρας ρεκόρ της Αούστρια κόντρα σε ομάδες της Ελλάδας. Στο 1-1-2 το ρεκόρ της ΑΕΚ επί αυστριακού εδάφους.

*Η Αούστρια δεν έχει νίκη στα εφτά τελευταία εντός έδρας ματς στην Ευρώπη (0-2-5), κέρδισε μόλις μια φορά σε 15 εντός έδρας παιχνίδια των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ (1-4-10).

*Δεν έχει νίκη η Αούστρια Βιέννης στα τελευταία έξι εντός έδρας ματς σε όλες τις διοργανώσεις, πήρε μόλις μια ισοπαλία (0-1-5), κέρδισε τελευταία φορά την 1η Οκτωβρίου!

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ

Ένα αποτέλεσμα υπάρχει σήμερα για την Αούστρια Βιέννης και αυτό είναι η νίκη. Με οποιοδήποτε άλλο μένει εκτός συνέχειας στην Ευρώπη, εξέλιξη που θα καταστήσει ακόμη περισσότερο προβληματική τη σεζόν που πραγματοποιεί. Έρχεται απ’ το εκτός έδρας 4-1 κόντρα στη Μίλαν, σ’ ένα ματς όπου προηγήθηκε στο 21’, αλλά για ακόμη μια φορά δεν κατάφερε να διαχειριστεί τον ρυθμό του αγώνα, έχανε 2-1 στο 36’, πήγε στο ημίχρονο πίσω με 3-1! Ήταν η δεύτερη «πεντάρα» απ’ τη Μίλαν, μέχρι στιγμής στον όμιλο έχει κερδίσει μόνο τη Ριέκα (1-4 εκτός), το 2-2 που πήρε εκτός έδρας με την ΑΕΚ σήμερα την κρατά «ζωντανή» για την πρόκριση.

Έκανε ακόμη μια προβληματική εμφάνιση την Κυριακή στο εντός έδρας ντέρμπι με τη Σάλτσμπουργκ, η οποία ήταν καταφανώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, έβγαλε 4-5 μεγάλες ευκαιρίες, αλλά δεν είχε ουσία. Τελικά, προηγήθηκε στο 79’, όμως η Αούστρια ισοφάρισε απ’ το πουθενά στις καθυστερήσεις. Είναι πολύ κακή η ομάδα της Βιέννης, κέρδισε μόλις μια φορά στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (1-2-5), μετράει 23 πόντους και βρίσκεται στο -5 απ’ την τετράδα. «Δε χρειάζεται να μπούμε για να επιτεθούμε απ’ την αρχή. Οφείλουμε να έχουμε ισορροπία και να είμαστε προσεκτικοί. Οι παίκτες περιμένουν πως και πως αυτό το ματς, δουλέψαμε πολύ σκληρά και είναι ευκαιρία για να δώσουμε ένα θετικό τόνο στην πορεία της σεζόν», είπε ο Τόρστεν Φινκ, που δέχεται κριτική το τελευταίο χρονικό διάστημα. Πολλές οι απουσίες για ακόμη μια φορά για την Αούστρια.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 για την Αούστρια Βιέννης κόντρα στη Σάλτσμπουργκ.

Στατιστικό: Από 8/10 εντός έδρας G/G έρχεται η Αούστρια Βιέννης, τα 7 εξ αυτών συνοδεύτηκαν από Over 2.5 (δες το στην Interwetten).

Το Αούστρια Βιέννης – ΑΕΚ παίζει στην Interwetten

*Μόλις 2 φορές έχασε η ΑΕΚ φέτος σε 13 εκτός έδρας ματς σε όλες τις διοργανώσεις, πορεύεται αήττητη στις εφτά τελευταίες εξόδους της (4-3-0), σκόραρε στις 8/10 πιο πρόσφατες.

ΑΕΚ

Μια τεράστια ευκαιρία παρουσιάζεται σήμερα στην ΑΕΚ, που αναζητά το αποτέλεσμα που θα της δώσει την ευκαιρία να εξασφαλίσει την πρώτη πρόκριση στη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ έπειτα από 10 χρόνια! Ήταν η σεζόν 2007-2008 όταν ο δικέφαλος έπαιξε για τελευταία φορά στους «32» του τότε Κυπέλλου UEFA, ακριβώς δέκα χρόνια μετά βρίσκεται σε θέση ισχύος και δε θέλει τίποτα να του το χαλάσει. Τα πάντα θα είχαν τελειώσει για την «ένωση» αν είχε ολοκληρώσει την ανατροπή κόντρα στη Ριέκα (2-2), σ’ ένα ματς όπου ήταν εκτός κλίματος στα πρώτα 25 λεπτά, αλλά ευτύχησε να μειώσει λίγο πριν την ανάπαυλα. Πίεσε πάρα πολύ στο δεύτερο 45λεπτο, ισοφάρισε στο 55’, είχε δοκάρι για την ανατροπή.

Ακολούθησαν τρεις διαδοχικές νίκες για την ΑΕΚ σε Σούπερλιγκ και Κύπελλο, τελευταία εκ των οποίων το εκτός έδρας εύκολο 0-2 επί του Λεβαδειακού την Κυριακή. Στα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου «καθάρισε» η ΑΕΚ με τους Λιβάγια και Αραούχο να σκοράρουν, το 0-2 έμεινε άνετα μέχρι το φινάλε και επανέφερε τους κιτρινόμαυρους στην κορυφή της κατάταξης και το +1 απ’ τον Ολυμπιακό. Με δεδομένο, μάλιστα, ότι ακολουθούν δύο σερί εντός έδρας «βατά» ματς με Κέρκυρα και Απόλλωνα Σμύρνης, η ΑΕΚ έχει την ευκαιρία να εδραιωθεί στην πρώτη θέση.

Πέντε γκολ στα τελευταία πέντε ματς που χρησιμοποιήθηκε μετράει ο φορμαρισμένος Λιβάγια, ο οποίος εξελίσσεται σε καταλύτη και «βγαίνει μπροστά» μετά τις απώλειες των Μάνταλου και Γιόχανσον. «Θα προσπαθήσουμε αυτό το μας να μπει στην ιστορία της ΑΕΚ. Να θυμόμαστε την αυριανή νύχτα. Υπάρχει πολλή όρεξη και διάθεση στα αποδυτήρια.  Χίλιες φορές επαναλαμβάνω στους ποδοσφαιριστές μας ότι έχουμε κάνει μια καταπληκτική σεζόν φέτος. Όμως φαίνεται ότι σε κάθε ματς περνάμε εξετάσεις», επεσήμανε ο Χιμένεθ. Στην αποστολή και ο «κομμένος» εσχάτως Ανέστης (Τερματοφύλακας, 10,0), μάλλον περισσότερο για τυπικούς λόγους, καθώς μάλλον δε θα είναι καν στην τελική 18αδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-2 για την ΑΕΚ κόντρα στον Λεβαδειακό.

Στατιστικό: Από 8/11 NG έρχεται η ΑΕΚ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.