*13η αγωνιστική.

* Αήττητη στα 3 τελευταία η Ρεάλ Σοσιεδάδ, με 2/3 νίκες.

* Η Αλμερία έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ και στα 6 παιχνίδια της τελευταίας δεκαετίας.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΑΛΜΕΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από την Αλαβές εκτός με 1-0 από το γκολ του Σέντλαρ (79’), στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η αντίπαλος είχε χάσει και πέναλτι.

Δεν σηκώνει κεφάλι με τίποτα. Κρατούσε για πάνω από μια ώρα αγώνα το μηδέν παθητικό στο “Μεντιθορόθα” για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα και πάλι όμως έφυγε με άδεια χέρια. Μετά το γκολ η αντίδρασή της ήταν ουσιαστικά μηδενική, πήρε την μπάλα, αλλά αντί να επιτεθεί, έδωσε χώρους στην αντίπαλο να απειλήσει με δεύτερο.

Σταθερά τελευταία, σαν μην άλλαξε προπονητή, ο Γκαριτάνο δε διόρθωσε απολύτως τίποτα ουσιαστικά, ενδεχομένως να της έχει προκαλέσει μια μεγαλύτερη δυσκολία στο να σκοράρει. Πάνω σε αυτό πάντως, ο κόουτς είχε μια δικαιολογία να προβάλει, “έχουμε τραυματίες βασικούς επιθετικούς και δεν υπάρχει βάθος στο ρόστερ για να τους αντικαταστήσουμε” ανέφερε, εννοώντας προφανώς, κυρίως τον φορ Σουάρεθ, ο οποίος όμως θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.

“Αντιμετωπίζουμε μια πολύ ισχυρή αντίπαλο αλλά, όπως είπα και στους παίκτες μου, αν θέλουμε να μείνουμε στην κατηγορία θα πρέπει να μάθουμε να κερδίζουμε και τις ομάδες που αγωνίζονται στο Τσάμπιονς Λιγκ” σημείωσε, απαντώντας σε όσους έχουν ξεγραμμένη την ομάδα του. Πρωτίστως όμως, αυτό ήταν μήνυμα προς τους παίκτες του, να μπουν στο γήπεδο χωρίς να φοβηθούν τη φόρμα της προσεχούς αντιπάλου.

Τεράστιο πια το πρόβλημα στην επίθεση, τραυματίστηκε και ο φορ Μιλοβάνοβιτς,

Αλμερία Στατιστικά

* Έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ σε όλα τα παιχνίδια πρωταθλήματος που έχει δώσει.

* Στα 9 τελευταία ματς πρωταθλήματος έχει 8 ήταν over 2,5, έσπασε το σερί στο ματς με την Αλαβές.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε 3-1 την Μπενφίκα εντός για το Τσάμπιονς Λιγκ. Προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο μισάωρο με Μερίνο (8’), Οϊαρθάμπαλ (11’), Μπαρενετσέα (21’), έχασε πέναλτι με τον Μπράις Μέντεθ (29’), δέχτηκε απλώς γκολ μείωσης του σκορ από τον Ράφα Σίλβα (49’).

Μπορούσε να είχε προηγηθεί και με 5-0 στο ημίχρονο, της ακυρώθηκε και ένα γκολ μέσω VAR όσο το σκορ ήταν στο 2-0. Γενικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, στο δεύτερο έριξε λίγο τους ρυθμούς αλλά πάλι είχε τον έλεγχο σε μεγάλο βαθμό.

Περίπου ίδιο παιχνίδι έκανε και στο πρωτάθλημα με την Μπαρτσελόνα, με τη διαφορά ότι δεν σκόραρε. Έχασε τεράστιες ευκαιρίες, δεν της δόθηκε πέναλτι και στο τέλος σε μια από τις ελάχιστες φορές που η άμυνά της δε λειτούργησε σωστά, δέχτηκε και γκολ στις καθυστερήσεις.

Η ήττα από τους Καταλανούς την έριξε εκτός εξάδας, κάτι που σημαίνει ότι ο Αλγουαθίλ και οι παίκτες του έχουν πλέον την υποχρέωση να επιστρέψουν στις νίκες, αφού η συμμετοχή σε κάποια διεθνή διοργάνωση είναι το μίνιμουμ απαιτητό από εκείνους.

Εκνευρισμό είχε βγάλει ο κόουτς όταν άκουσε τα καλά λόγια του Τσάβι για την ομάδα του, “δεν εξυπηρετεί σε τίποτα να ακούμε θετικά σχόλια όταν δεν κερδίζουμε κάτι ουσιώδες” είχε τονίσει και το επανέλαβε και στα αποδυτήρια. Στις τελευταίες του δηλώσεις πάλι αναφέρθηκε σε αυτό εμμέσως αυτή τη φορά, “εμείς δεν είμαστε από τις ομάδες που μπορούν να κερδίζουν μόνο με τις φανέλες, πρέπει να παλεύουμε σε κάθε παιχνίδι το ίδιο.”

Με δύο πολύ σημαντικά προβλήματα πάει στην Ανδαλουσία, έξω με κάρτες ο στόπερ Θουβελδία και ο χαφ Μπράις Μέντεθ.

Ρεάλ Σοσιεδάδ Στατιστικά

* Έχει δεχτεί τουλάχιστον 1 γκολ σε 3/4 τελευταία στο πρωτάθλημα.

* Στα 6 τελευταία εκτός σε όλες τις διοργανώσεις έχει μόνο 1 ήττα, έχει κερδίσει τα 4.