*2η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν την σεζόν 2007-2008 στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, με την Ίντερ να κερδίζει με σκορ 2-0 στο Μιλάνο και με σκορ 1-0 στο Αϊντχόφεν.

*Ο Μαρκ Φαν Μπόμελ έχει αντιμετωπίσει την Ίντερ ως ποδοσφαιριστής, το διάστημα που αγωνιζόταν στη συμπολίτισσα Μίλαν.

*Η Αϊντχόφεν δεν κερδίζει στα 7 τελευταία παιχνίδια της σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, μετρώντας 2 ισοπαλίες και 5 ήττες.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση στην Μπαρτσελόνα, αν και το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε προς το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Λιονέλ Μέσι με εκτέλεση φάουλ στο 31΄έβαλε μπροστά στο σκορ τους Καταλανούς και στο 74΄ ο Ντεμπελέ με ωραία ενέργεια και σουτ εκτός περιοχής, έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λιονέλ Μέσι ολοκληρώνοντας το προσωπικό του χατ – τρικ με δύο γκολ στο 77΄και στο 87΄από ισάριθμες ασίστ των Ράκιτιτς και Σουάρες.

Στην Ολλανδία το ξεκίνημα είναι ιδανικό με 7/7 νίκες στο πρωτάθλημα και με εύκολη πρόκριση στο κύπελλο. Μάλιστα έχει αποκτήσει ήδη μια απόσταση 5 βαθμών από τον μεγάλο της αντίπαλο στη μάχη του τίτλου, τον Άγιαξ. Στο τελευταίο της παιχνίδι, επικράτησε εκτός έδρας και με σκορ 2-0 της Μπρέντα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι αποφασισμένοι να επιβάλουν το ρυθμό τους, αλλά η Μπρέντα άντεξε στην πίεση τους στο πρώτο μέρος. Η PSV είχε την κατοχή της μπάλας και τελικά πήρε το προβάδισμα λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, όταν μετά από υπέροχη συρτή σέντρα του Ανχελίνο από τα αριστερά, ο Ντε Γιονγκ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή έκανε το 0-1.  Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Μάλεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Μπεργκβάιν από τα δεξιά.

Ο Μαρκ Φαν Μπόμελ μιλώντας για το αποψινό παιχνίδι, ανέφερε: «Όλοι στην ομάδα περιμένουν ένα καλό παιχνίδι από εμάς. Θέλουμε να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας, αλλά μας περιμένει μια δύσκολη αναμέτρηση. Θα πρέπει να παλέψουμε αν θέλουμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 N/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Μπρέντα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το Αϊντχόφεν – Ίντερ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΙΝΤΕΡ

Με σπουδαία ανατροπή στο φινάλε συνδυάστηκε η επιστροφή της Ίντερ στο Τσάμπιονς Λιγκ, με τους «νερατζούρι» να επικρατούν εντός έδρας της Τότεναμ με σκορ 2-1. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ. η αγγλική ομάδα προηγήθηκε στο 53΄ με τον Έρικσεν μετά από ασίστ του Λαμέλα. Η Ίντερ ισοφάρισε με τον Ικάρντι στο 85΄ μετά από ασίστ του Ασαμόα και πήρε τη νίκη με τον Βεσίνο στις καθυστερήσεις μετά από σέντρα του Ντε Φράι.

Στο πρωτάθλημα δεν ξεκίνησε καλά, αλλά παιχνίδι με παιχνίδι βελτιώνεται και με 3 συνεχόμενες νίκες έφτασε τους 13 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 3η θέση με Φιορεντίνα και Σασουόλο. Στο τελευταίο της παιχνίδι, επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-0 της Κάλιαρι. Η Ίντερ μπήκε δυνατά στο ματς και  στο 13΄ άνοιξε το σκορ, όταν ο Νταλμπέρ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Μαρτίνες με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 41΄ ο Σάου έκανε όμορφη κίνηση και σουτ αλλά ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε. Στο 62΄ ο Καντρέβα έκανε το δυνατό σουτ, με τον Κράνιο να πέφτει και να διώχνει, ενώ στο 73΄ η Κάλιαρι πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε μέσω VAR. Τελικά στο 89΄ ο Μπρόζοβιτς βρήκε όμορφα τον Πολιτάνο κι εκείνος πλασάρε για το τελικό 2-0.

Ο Λουτσιάνο Σπαλέτι τόνισε για την αποψινή αναμέτρηση: «Ένα καλό τεστ για εμάς, απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα που πριν λίγες ημέρες κέρδισε 3-0 τον Άγιαξ και αυτό λέει πολλά. Άφησαν χώρους στην ήττα τους από την Μπαρτσελόνα και περιμένω να μπουν δυνατά στο παιχνίδι αύριο (σ.σ σήμερα). Εμείς έχουμε το πλάνο μας και θα προσπαθήσουμε να το υλοποιήσουμε». Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα απουσιών.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.