* Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Κολωνίας για το πρωτάθλημα.

* Η Φράιμπουργκ επικράτησε από το ημίχρονο στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Κολωνία σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε goal-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Φράιμπουργκ για το πρωτάθλημα.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε η Φράιμπουργκ για το πρωτάθλημα γνώρισε μόλις δύο ήττες, αυτές από τις Μπάγερν Μονάχου (2-1 εντός έδρας) και Γκλάντμπαχ (3-0 εκτός έδρας). Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Γκλάντμπαχ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 72’ με τον Στιντλ, προτού ο Ράφαελ διπλασιάσει τα τέρματά τους έξι λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χέρμαν. Στις εννέα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Στράιχ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε έξι νίκες και τρεις ήττες (12-12 τα γκολ). Την τελευταία φορά που οι «Βραζιλιάνοι του Μπρεϊσγκάου» φιλοξένησαν στην έδρα τους την Κολωνία επικράτησαν με 1-0 για το πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα στις 4 Απριλίου του 2015.

Με τους 26 βαθμούς που συγκέντρωσε η Φράιμπουργκ μετά το πέρας 19 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα βρίσκεται έξι πίσω από τη σημερινή αντίπαλό της Κολωνία. Για μία θέση στο κέντρο της αμυντικής γραμμής ανταγωνίζονται οι Τορεχόν και Γκούλντε, με τον πρώτο να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες να πάρει φανέλα βασικού. Στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου θα αγωνιστεί είτε ο Αμπράσι, είτε ο Χόφλερ. Τον τραυματισμό τους ξεπέρασε πλήρως ο Φίλιπ, ο οποίος αναμένεται να επιστρέψει στο δεξί άκρο του γηπέδου. «Η Κολωνία είναι μία ομάδα που δεν χάνει συχνά. Ωστόσο εμείς βρισκόμαστε σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Φράιμπουργκ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Φράιμπουργκ από την Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Φράιμπουργκ για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Φράιμπουργκ – Κολωνία

ΚΟΛΩΝΙΑ

Νοκ άουτ από τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας τέθηκε μεσοβδόμαδα η Κολωνία, μετά την εκτός έδρας ήττα της με 2-0 από το Αμβούργο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Γιουνγκ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 75’ ο Γουντ. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Στόγκερ παραμένει αήττητο εδώ και έξι αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στις δύο τελευταίες επικράτησε των Ντάρμσταντ (6-1 εκτός έδρας) και Βόλφσμπουργκ (1-0 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μοντέστε, εννέα λεπτά πριν το τέλος των 90’. Με αυτό ο 28χρονος Γάλλος επιθετικός έφτασε τα 15 σε 19 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Στις τρεις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «τράγοι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία νίκη και δύο ισοπαλίες.

Στις δύο σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. Στις 24 Αυγούστου του 1994 χρονολογείται η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Κολωνίας επί της Φράιμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις (3-1). «Σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος εμείς τρέχουμε λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό δείχνει πως είμαστε καλά οργανωμένοι. Παρόλα αυτά κόντρα στη Φράιμπουργκ θα χρειαστεί να τρέξουμε περισσότερο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Κολωνίας, οι ποδοσφαιριστές της οποίας μέχρι στιγμής έχουν διανύσει 109,7 χλμ., εν αντιθέσει με αυτούς της Φράιμπουργκ που διένυσαν 118,5 χλμ.

Προηγούμενο ματς: Με άδεια χέρια επέστρεψε η Κολωνία από την έδρα του Αμβούργου γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Η Κολωνία παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Interwetten)