*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΚ – Πλατανιάς 3-0

*Στο Κύπελλο: Πλατανιάς – ΑΕΚ 0-0, ΑΕΚ – Πλατανιάς 3-0

*Αήττητη η ΑΕΚ στα τελευταία 5 παιχνίδια με τον Πλατανιά ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, κέρδισε τα τέσσερα με σκορ 3-0, δε δέχτηκε ούτε ένα γκολ!

*Μόλις μια εντός έδρας ήττα έχει υποστεί φέτος ο Πλατανιάς στη Σούπερλιγκ, μετράει ρεκόρ 8-4-1 και επιμέρους γκολ 23-12. Πορεύεται αήττητος στα τελευταία 10 ματς πρωταθλήματος στο γήπεδο του (7-3-0), σκόραρε σ’ όλα!

*Η κορυφαία ομάδα Α’ ημιχρόνου είναι η ΑΕΚ, μετράει ρεκόρ 14-9-2 στα πρώτα 45 λεπτά. Στο 23-7 το επιμέρους σκορ για τον δικέφαλο μέχρι την ανάπαυλα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

«Τελικός» είναι το σημερινό παιχνίδι για τον Πλατανιά, που μπορεί να ελπίζει σε πλέι οφ μόνο αν κερδίσει την ΑΕΚ. Οι Κρητικοί έρχονται απ’ το εκτός έδρας 2-1 απ’ τον Ολυμπιακό, σε μια αναμέτρηση όπου έκαναν εξαιρετικό πρώτο μέρος και πήγαν δίκαια προηγούμενοι στα αποδυτήρια. Βγήκαν με παντελώς διαφορετική διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο, δέχτηκαν δύο γκολ μέχρι το 64’ και μοιραία ηττήθηκαν. Προέκυψαν παράπονα για τη φιλοξενία του Ολυμπιακού, με τον Γιώργο Παράσχο, μάλιστα, να μη δίνει το «παρών» στη συνέντευξη Τύπου. Ανάξια λόγου όλα όσα αναφέρει η επίσημη ΠΑΕ των Χανίων, η οποία πάει να «δαγκώσει» το χέρι που την τάιζε μέχρι πριν λίγο καιρό.

Έμεινε στους 41 πόντους ο Πλατανιάς, είναι στο -2 απ’ την ΑΕΚ και στο -3 απ’ την Ξάνθη, με νίκη σήμερα θα κάνει άνω-κάτω την κατάσταση. Ακολουθεί πρόγραμμα «βουνό» κόντρα σε Πανιώνιο (εκτός) και ΠΑΟΚ (εντός), ενώ το πρωτάθλημα τελειώνει εκτός έδρας με Ατρόμητο! Επιστρέφει ο Μενδρινός (Μέσος, 23,1), πηγαίνει για βασικός, την τελευταία στιγμή θα φανεί αν ο Γιακουμάκης, ο οποίος έχει πουληθεί στην ΑΕΚ, θα δώσει το «παρών» στο παιχνίδι.

my paysafecard: Δείτε πως μπορείτε να κερδίσετε 500€

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 για τον Πλατανιά κόντρα στον Ολυμπιακό. Προηγήθηκε ο Πλατανιάς στο 45’ με πέναλτι του Μανούσου, ισοφάρισε ο Μάριν στο 54’, το 2-1 ο Ρομαό στο 64’.

Στατιστικό: Από 5/7 εντός έδρας Over 2,5 προέρχεται ο Πλατανιάς (δες το στην Goalbet).

*Μόλις δύο νίκες πήρε η ΑΕΚ στα τελευταία 13 εκτός έδρας παιχνίδια ανεξαρτήτως διοργάνωσης (2-8-3).

Το Πλατανιάς – ΑΕΚ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας (Κλικ Εδώ)

ΑΕΚ

Έπρεπε να περάσει πάνω από ένα έτος για να χάσει ξανά εντός έδρας η ΑΕΚ, τελικά αυτό συνέβη την Κυριακή. Δεν μπορεί να πει κανείς ότι δεν άξιζε την ήττα, αυτή μάλιστα θα μπορούσε να ήταν «βαριά» αν ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος στο πρώτο μέρος (0-2). Η χαλαρότητα των πρασίνων σε συνδυασμό με τη διαιτητική εύνοια έβαλαν την «ένωση» ξανά στο ματς, αρχικά με το 1-2 του Χριστοδουλόπουλου στο 62’ και εν συνεχεία με την ισοφάριση του Πέκχαρτ στο 77’ από οριακή θέση (πολύ δύσκολη φάση). Όμως, στο φινάλε επήλθε δικαιοσύνη και ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που άξιζε, δηλαδή τη νίκη.

«Μετά την ήττα στο ντέρμπι θα πρέπει να αντιδράσουμε κι αυτό θα είναι το καλύτερο “φάρμακο” για την ανακούφισή μας. Το παιχνίδι που ακολουθεί δεν είναι ούτε εύκολο ούτε όμως και δύσκολο. Θα πρέπει όμως να κάνουμε ό, το καλύτερο μπορούμε έτσι ώστε να αναπληρώσουμε τους χαμένους βαθμούς», είπε ο Χιμένεθ, που βίωσε το πρώτο χαμένο ματς απ’ τη στιγμή που κάθισε στον πάγκο της ΑΕΚ. Ήταν η πρώτη ήττα έπειτα από 13 αγώνες επί εποχής του Ισπανού (9-4-0), στα 11 εκ των οποίων ο δικέφαλος δε δέχτηκε γκολ! Επιστρέφει ο Κολοβέτσιος (Αμυντικός, 16,0), η κρισιμότητα του αγώνα και η απουσία του Ντίντακ αναγκάζουν τον Χιμένεθ σε αλλαγή σχηματισμού σε 3-5-2, με τον Γιόχανσον να αναλαμβάνει ρόλο λίμπερο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 για την ΑΕΚ κόντρα στον Παναθηναϊκό. Προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο ημίχρονο με Κλωναρίδη και Μπεργκ, ισοφάρισε η ΑΕΚ με Χριστοδουλόπουλο (πέναλτι) και Πέκχαρτ μέχρι το 77’, το τελικό 2-3 ο Μπεργκ στις καθυστερήσεις.

Στατιστικό: Από 4/7 εκτός έδρας G/G προέρχεται η ΑΕΚ.