Δείτε τις βαθμολογίες όλων των πρωταθλημάτων.

* Η Μπάγερν Μονάχου σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα 14 από τα 16 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Μπάγερν Μονάχου δέχθηκε γκολ στα δύο από τα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Γκλάντμπαχ αναδείχθηκε ισόπαλη στο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα στο τέλος των 90’ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Με την πλάτη στον τοίχο βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου, όσον αφορά την πρόκρισή της στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Στην πρώτη αναμέτρηση με αντίπαλο την Ατλέτικο Μαδρίτης στην Ισπανία το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα γνώρισε την ήττα με 1-0 μεσοβδόμαδα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε μόλις στο 11’ ο Σαούλ Νίγκεθ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Αλάμπα. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να πετύχουν το εκτός έδρας γκολ που έψαχναν. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά, αυτή τη φορά στο Μόναχο, την Τρίτη (3/5). Τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος και η Μπάγερν Μονάχου έχει την ευκαιρία να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο σήμερα.

Για να το πετύχει αυτό θα πρέπει να επικρατήσει της Γκλάντμπαχ, κόντρα στην οποία αναμένεται να παραταχθεί με αρκετές αλλαγές στη βασική ενδεκάδα της. Αήττητη παραμένει η Μπάγερν Μονάχου στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε έξι νίκες και μία ισοπαλία. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις έξι διατήρησε ανέπαφη την εστία της. Στις 15 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε στο πρωτάθλημα σημείωσε 14 νίκες και μία ήττα (47-6 τα γκολ). Σύμφωνα με τα γερμανικά ΜΜΕ ο Χούμελς (ΑΜ) της Ντόρτμουντ εξέφρασε την επιθυμία του να μετακομίσει στην Μπάγερν Μονάχου το καλοκαίρι.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου από την Ατλέτικο Μαδρίτης, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε στα 15 από τα 16 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Μπάγερν Μονάχου – Γκλάντμπαχ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε την προηγούμενη βδομάδα στο πρωτάθλημα η Γκλάντμπαχ μετά από δύο αγωνιστικές, στις οποίες δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ίνγκολσταντ (1-0 εκτός έδρας) και Ανόβερο (2-0 εκτός έδρας). Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Σόμερ επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Χόφενχαϊμ, συνεχίζοντας τη μάχη για την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Τόλιαν μόλις στο 7’, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νταχούντ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ο Κράμαριτς μείωσε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, προτού ο Χαν βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο 61’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Χωρίς νίκη παραμένει στις εννέα τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση η Γκλάντμπαχ, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και επτά ήττες. Στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε no-goal. «Δεν θέλουμε να πάρουμε κανένα ρίσκο με τον Τζόνσον, για αυτό και θα μείνει εκτός αποστολής για την αναμέτρηση με την Μπάγερν Μονάχου», αποκάλυψε στη συνέντευξη Τύπου που έδωσε ο προπονητής της Γκλάντμπαχ. Από την άλλη πλευρά ευχάριστα είναι τα νέα για τον Στιντλ, ο οποίος βρίσκεται κανονικά στην αποστολή.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Γκλάντμπαχ στην έδρα της επικρατώντας με 3-1 της Χόφενχαϊμ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Γκλάντμπαχ δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.