*5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τη σεζόν 2015-2016 για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, σε αμφότερα τα παιχνίδια νικήτρια αναδείχθηκε η Ζενίτ (3-1, 0-2).

*Μια νίκη μετράει η Ζενίτ στα επτά τελευταία παιχνίδια της στο Τσάμπιονς Λιγκ (1-1-5).

*Goal/Goal ήρθαν οι 10/12 πρόσφατες έξοδοι της Λυών στην εν λόγω διοργάνωση.

Ζενίτ – Λυών στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΖΕΝΙΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Συνέχισε στον δρόμο των επιτυχιών το Σάββατο η Ζενίτ, ξεπερνώντας δύσκολα με 2-1 το εμπόδιο της Ρουμπίν εκτός έδρας. Δεν έθελξε με την εμφάνισή της, επιστρατεύτηκε την εμπειρία και την ποιότητά της και πέρασε με το διπλό απ’ το Καζάν. Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Σέμακ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε κόντρα στην Άρσεναλ Τούλα (0-1), έφθασε τις έξι στις επτά πρόσφατες αγωνιστικές (6-1-0), μετρώντας μια ήττα στην τελευταία δεκάδα αγώνων (8-1-1). Φιγουράρει πάντα στην κορυφή της λίγκας με 39 βαθμούς, στο +5 από την 2η θέση, επιβεβαιώνοντας και με το παραπάνω ότι είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Ζενίτ γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα στον όμιλο από τη Λειψία, αυτή τη φορά με 2-0 στην Αγία Πετρούπολη. Κατώτερη των περιστάσεων, ηττήθηκε απόλυτα δίκαια από μια ανώτερη αντίπαλο, δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Πλέον, βρίσκεται σε δύσκολη θέση και είναι αναγκασμένη να κυνηγήσει μόνο τη νίκη κόντρα στη Λυών, αν θέλει να συνεχίσει το ταξίδι της στους «16» της διοργάνωσης.

“Σε κάθε παιχνίδι η ομάδα μου παίζει μόνο για τη νίκη. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε πίσω στη βαθμολογία από τη Λυών, ωστόσο γνωρίζουμε τι πρέπει να κάνουμε για να κερδίζουμε και να πάρουμε την πρόκριση. Πάντα σε τέτοιο επίπεδο τα παιχνίδια είναι δύσκολα και θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί”, υποστήριξε ο κόουτς Σέμακ. Στο αγωνιστικό κομμάτι, παραμένουν τραυματίες οι Λούνεβ, Μαμάνα και Μάλκομ, ενώ αμφίβολοι είναι οι Σατόβ και Ζιρκόβ, αμφότεροι έχασαν το παιχνίδι στο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στη Ρουμπίν Καζάν. Προηγήθηκε με τον Αζμούν στο 8’ (0-1), δέχθηκε την ισοφάριση στο 66’ (1-1), για να πάρει τη νίκη με γκολ του Τζιούμπα στο 79’ (1-2).

Ζενίτ Στατιστικά

*G/G τα 10/16 πρόσφατα παιχνίδια (δες το στην Interwetten).

*Over 2.5 τα 10/16 τελευταία παιχνίδια.

*Πέτυχε από δύο γκολ και πάνω στα 8/13 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΥΩΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έβγαλε άμεσα αντίδραση το Σάββατο η Λυών και επανήλθε στα νικηφόρα αποτελέσματα, κερδίζοντας 2-1 τη Νις εντός έδρας. Εκμεταλλεύτηκε την αποτελεσματικότητά της στο πρώτο ημίχρονο, ήταν χειρότερη στο δεύτερο μέρος, κινδυνεύοντας να χάσει τη νίκη στο φινάλε. Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, μετά την ήττα από τη Μαρσέιγ (2-1), ολοένα και ανεβαίνει στη βαθμολογία, αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 9η θέση με 19 βαθμούς, στο -6 από την 2η Μαρσέιγ και στο -5 από την 3η Ανζέ.

Όσον αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ τώρα, η Λυών πανηγύρισε πολύ σημαντική νίκη την προηγούμενη αγωνιστική της φάσης των ομίλων, κερδίζοντας 3-1 τη Μπενφίκα εντός έδρας. Ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο (2-0), αγχώθηκε με τη μείωση στο 76’ (2-1), βρήκε τρίτο τέρμα στο φινάλε και έφθασε δίκαια στην επικράτηση. Μετά απ’ αυτή τη νίκη έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση, βρίσκεται στο +3 από την 3η θέση και αν δεν χάσει απόψε θα στη Ρωσία θα βρεθεί πιο κοντά στους «16».

“Το παιχνίδι είναι ιδιαίτερα κρίσιμο τόσο για εμάς όσο και για την αντίπαλο. Ήρθαμε εδώ με έναν και αποκλειστικό στόχο την πρόκριση, ωστόσο θα πρέπει να δώσουμε μεγάλο προσοχή, διότι η Ζενίτ διαθέτει την ποιότητα, την εμπειρία και το σημαντικό είναι ότι παίζει μπροστά στο κοινό της”, επεσήμανε ο Ρούντι Γκαρσία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, συνεχίζουν τραυματίες οι Ντεπάι και Αουάρ, νέα απώλεια ο Μέντες. Επιστρέφει ο αμυντικός Τετέ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στη Νις. Πιο αποτελεσματικά από την αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με τον Ρενέ – Αντελαΐντ στο 11’ (1-0) και διπλασίασε τα τέρματά της με πέναλτι του Ντεμπελέ στο 28’ (2-0). Στο δεύτερο μέρος, είχε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, κινδύνεψε σε πολλές περιπτώσεις, δέχθηκε τη μείωση στο 78’ (2-1), φλερτάροντας με την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.