Πλέι οφ ανόδου – Τελικός

*Πρώτος αγώνας της σειράς. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Τενερίφης (19/06).

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 6 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Στη σεζόν: Τενερίφη – Χιρόνα 2-1 / Χιρόνα – Τενερίφη 0-1

ΧΙΡΟΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-2 εκτός έδρας, εναντίον της Έιμπαρ, για τα πλέι οφ ανόδου. Μόλις στο 1’ ο Μπόρχα Γκαρθία σκόραρε για το 0-1 με σουτ εκτός περιοχής. Παρά τις ευκαιρίες της Έιμπαρ το σκορ δεν άλλαξε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, ο Στουάνι με γκολ στο 91’ έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Χιρόνα πανηγύρισε σπουδαία νίκη στη χώρα των Βάσκων κόντρα στην Έιμπαρ (0-2) και παράλληλα την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ ανόδου. Πέτυχε δύο τέρματα σε καίρια χρονικά σημεία στον αγώνα, στις αρχές κάθε πρώτου ημιχρόνου, σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Έπειτα, το ματς ήταν στα μέτρα της αφού το σήμα κατατεθέν της φέτος είναι η καλή και συμπαγής αμυντική λειτουργία. “Μου αρέσει να έχουμε τη μπάλα στα πόδια μας, όμως αν δεν είναι εφικτό και χρειάζεται να τρέξουμε, τότε να τρέξουμε”, είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός της καταλανικής ομάδας, Μίτσελ.

Όσον αφορά την αποστολη, είναι σημαντική η απουσία του μεσοεπιθετικού Μπόρχα Γκαρθία, όμως θα είναι διαθέσιμος ο Άλεξ Μπαένα. Αμφίβολος ο Χουνκά που είχε προβλήματα φυσικής κατάστασης τελευταία. Δεδομένα εκτός οι Νταρίο Σαρμιέντο και Κεμπέ.

Χιρόνα Στατιστικά

*9/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*8/10 παιχνίδια είχαν under 2.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 13/22 ματς εντός έδρας

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΤΕΝΕΡΙΦΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, εναντίον της Λας Πάλμας, για τα πλέι οφ ανόδου. Μόλις στο 4’ ο Γκαγέγο σκόραρε για το 0-1, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 45+6’ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 71’ ο Κουρμπέλο μείωσε σε 1-2 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90+6’ αποβλήθηκε ο Πεχίνιο για τη Λας Πάλμας.

Η Τενερίφη ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των Κανάριων Νήσων και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ ανόδου. Επικράτησε και στο δεύτερο ματς της Λας Πάλμας (1-2) χάρη σε δύο τέρματα του Ένρικ Γκαγέγο στο πρώτο μέρος και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου ματς, θα διεκδικήσει την άνοδο κόντρα στη Χιρόνα.

Με το γκολ στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά έφερε το ματς απόλυτα στα μέτρα της και έπαιξε φουλ άμυνα στο υπόλοιπο ματς με την ίδια λογική των κόντρα επιθέσεων. Πήρε και πέναλτι που σηκώνει συζήτηση, είχε και την απώλεια του Βιέρα στον αντίπαλο. Όλα πήγαν πρίμα για την ομάδα του Λουίς Μιγκέλ Ράμις.

“Μετά από 44 παιχνίδια στη σεζόν, δεν ξέρω τι να πω στους παίκτες μου, ήδη τα ξέρουν όλα”, δήλωσε ο Ισπανός προπονητής. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο Μαυροβούνιος διεθνή Σίπτσιτς και οι τραυματίες Χάβι Αλόνσο και Λαρέα.