* Δεν έχουν ισοπαλία στα μεταξύ τους επίσημα στη σύγχρονη ιστορία τους.

* Στον πρώτο γύρο: Σεβίλλη-Τζιρόνα 1-2 (27/08).

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΤΖΙΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 εντός τη Ράγιο Βαγεκάνο για το κύπελλο. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, το τελείωσε από το ημίωρο με τα γκολ των Στουάνι (15’, 19’ πεν.) και Μπλιντ (26’), δέχτηκε απλώς μείωσε από τον Ντέκα (36’).

Επιστροφή στις νίκες και κυρίως στις καλές εμφανίσεις κόντρα στη Ράγιο Βαγεκάνο, η οποία δεν μπόρεσε να την κοντράρει. Στην επανάληψη έκανε συντήρηση δυνάμεων εν όψει Σεβίλλης, παρ’ όλο όμως που έδωσε την μπάλα στην αντίπαλο, πάλι τη μεγαλύτερη ευκαιρία την είχε η ίδια, δοκάρι στο 89’.

Το κύπελλο συνεχίζεται και έχει ταξίδι στη Μαγιόρκα, αλλά αυτό που την απασχολεί είναι το πρωτάθλημα, στο οποίο θέλει να παραμείνει στην πρώτη θέση, ανεξαρτήτως αποτελέσματος της Ρεάλ Μαδρίτης νωρίτερα και έστω και με ματς περισσότερο. Και για να το καταφέρει αυτό, πρέπει να νικήσει μια Σεβίλλη, η οποία “καίγεται” για βαθμούς αφού κινδυνεύει να βρεθεί στη ζώνη του υποβιβασμού.

Κάτι ωστόσο που επίσης επιθυμούν ο Μίτσελ και οι παίκτες του είναι να δείξουν πως το αποτέλεσμα (0-0) και κυρίως η εικόνα με την Αλμερία εκτός, την προηγούμενη αγωνιστική, ήταν απλώς μια κακή παρένθεση. Το έπραξαν με τη Ράγιο στο κύπελλο, όμως όπως λένε όλοι ανεξαιρέτως οι προπονητές και οι παίκτες στην Ισπανία, άλλο το πρωτάθλημα και άλλο το κύπελλο.

Με αυτό ακριβώς ασχολήθηκε και ο Μίτσελ, στις τελευταίες του δηλώσεις. “Μια κακή εμφάνιση δεν αλλάζει την εικόνα όλης της σεζόν, μέχρι στιγμής κάνουμε μια ιστορική πορεία και θέλουμε να συνεχίσουμε” ανέφερε. Ο κόουτς πάντως εξακολουθεί να έχει χαμηλά τον πήχη, ακόμα και όσον αφορά τα ρεκόρ, “το συγκεκριμένο ματς με τη Σεβίλλη είναι ιστορικής σημασίας αφού με νίκη ξεπερνάμε το ρεκόρ βαθμών μας στην κατηγορία” σχολίασε, γνωρίζοντας φυσικά πως το συγκεκριμένο ρεκόρ είναι χαμηλό.

Σταθερά με προβλήματα, πιθανόν να επιστρέψει ο βασικός στόπερ Έρικ Γκαρθία.

Τζιρόνα Στατιστικά

* Αήττητη στα 16 τελευταία παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

* Στα 7/8 τελευταία πέτυχε πρώτη γκολ, στα 6 είχε προβάδισμα στο ημίχρονο και πήρε και τη νίκη στο τέλος.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 3-1 τη Χετάφε εκτός στο κύπελλο. Προηγήθηκε με τον Ράμος (8’), ισοφάρισε με τον Μάτα (23’), δέχτηκε άλλα δύο γκολ από τον Ίσαακ Ρομέρο στην επανάληψη (48’, 55’).

Πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά πως είναι ομάδα των νοκ άουτ αγώνων. Αυτή τη φορά όμως είχε άλλο ένα μεγάλο κέρδος, ο νεαρός φορ Ίσαακ Ρομέρο, στη δεύτερή του εμφάνιση με την πρώτη ομάδα πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ, τα οποία ήταν και τα πλέον καθοριστικά.

Καλά τα πάει στο κύπελλο, αλλά η σεζόν γενικά εξελίσσεται σε εφιάλτη ανάλογο με πέρυσι τέτοιον καιρό. Στο πρωτάθλημα είναι οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, μετά και την τελευταία της ήττα από την Αλαβές εντός με 2-3, την προσπέρασε και η Θέλτα, αφήνοντάς την έναν βαθμό πίσω. Πλέον η ανησυχία είναι έκδηλη σε όλους, τίθεται και από νωρίς υπό πίεση ο κόουτς Κίκε Σάντσεθ Φλόρες, ο οποίος βέβαια ακόμα δεν έχει συμπληρώσει ούτε μήνα στον πάγκο.

Ενσωματώθηκε και το δεύτερο απόκτημα, ο μέσος Χάνιμπαλ Μεϊμπρί. Ο Φλόρες τον πήρε αμέσως στην αποστολή και την αιτία την έδωσε ο ίδιος στην τελευταία συνέντευξη Τύπου. “Κανένας παίκτης μας δεν βρίσκεται στην καλύτερή του περίοδο” ανέφερε, “καρφώνοντας” και τους προκατόχους του και περισσότερο τον Μεντιλίβαρ που έκανε την προετοιμασία.

Πάντα με πολύ σημαντικά προβλήματα, νέο ο χαφ Σουμαρέ, ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες. Κοντά στην επιστροφή ο γκολκίπερ Νίλαντ, αμφίβολος και ο Ντμίτροβιτς, αλλά μάλλον αυτός είναι που θα αγωνιστεί και πάλι.