6η Αγωνιστική

* No Goal & Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μπαράκας. Ο Άρσε πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 19ο λεπτό.

Μετά τον ντροπιαστικό αποκλεισμό στο Κύπελλο από ομάδα της 4ης κατηγορίας την προηγούμενη Τετάρτη, η “λόμπο” επέστρεψε στις πρωταθληματικές ήττες τη Δευτέρα στα προάστια του Μπουένος Άιρες.

Πολύ καλύτερη η Μπαράκας στο ξεκίνημα του αγώνα, μπήκε ορμή και σάστισε τη Χιμνάσια. Απείλησε πριν το κόρνερ με το οποίο προηγήθηκε, απείλησε ξανά μετά το 1-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν ανύπαρκτοι δημιουργικά ως την ανάπαυλα. Με πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Χιμνάσια ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, προάγγελος της επιθετικής πρωτοβουλίας της. Με 61% κατοχή ολοκλήρωσε το β’ ημίχρονο η “λόμπο”, άξιζε ένα γκολ στις ευκαιρίες της, είχε δοκάρι στο φινάλε και ακυρωθέν γκολ για συγκυριακό χέρι, όπως και η Μπαράκας στο πρώτο μέρος.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ουρακάν. Ο Κορδέρο άνοιξε το σκορ για την Ουρακάν στο 3ο λεπτό, αλλά ο Μπενίτες ισοφάρισε στο 33’ για την Κολόν.

Δεν συνδυάστηκε με νίκη το ντεμπούτο του έμπειρου κόουτς Γκοροσίτο στον πάγκο της Κολόν, ωστόσο η εικόνα της ομάδας ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το ξεκίνημα της σεζόν και μάλιστα απέναντι σε έναν φορμαρισμένο αντίπαλο.

Εφιαλτική η εκκίνηση στο ματς, η Ουρακάν προηγήθηκε από κόρνερ και δευτερόλεπτα αργότερα είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Συνήλθε η Κολόν, άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της και στην πρώτη της φάση ισοφάρισε με το φορ που ξεκίνησε αντί του Άμπιλα στην κορυφή της επίθεσης. Μοιρασμένο και το δεύτερο ημίχρονο, η Κολόν απείλησε πρώτη, αλλά η Ουρακάν έχασε τις σημαντικότερες ευκαιρίες από λάθος στο build up των γηπεδούχων και σε αντεπίθεση.

Άλλαξε το σύστημα, με 5αδα στην άμυνα έπαιξε ο Γκοροσίτο, σε μία προσπάθεια να δώσει μεγαλύτερη ανασταλτική ασφάλεια στην ομάδα του που είχε πληγωμένη αυτοπεποίθηση από τα μαζεμένα αρνητικά αποτελέσματα. Σήμερα ο 58χρονος τεχνικός επιστρέφει σε γνώριμα λημέρια, ήταν στον πάγκο της Χιμνάσια από τον Αύγουστο του 2021 ως το φινάλε της περσινής σεζόν και αποχώρησε λόγω των μεγάλων οικονομικών προβλημάτων.