5η αγωνιστική

*Αήττητη η Χόνκα στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χέλσινγκφορς, μετρώντας πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

*Στο κύπελλο: Χέλσινγκφορς – Χόνκα 1-2

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρεις αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Χέλσινγκφορς, μετρώντας μια ισοπαλία και δύο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Θορ Θόντεσεν φιλοξενήθηκε από την Ελσίνκι, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Παρότι βρέθηκε πίσω με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, εν τέλει έφτασε στην ισοφάριση με τον Τικίνιο, στο 65ο λεπτό.

Πρώτος βαθμός της στο πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί οι δύο ήττες από Σεϊναγιόεν (1-0 εκτός) και Λάχτι (0-1 εντός). Παράλληλα, έχει ηττηθεί και στα τρία φετινά εντός της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Δεν έχουν αναφερθεί πιθανές απουσίες για τη σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ελσίνκι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στη Betshop)

Το Χέλσινγκφορς – Χόνκα παίζει στη Betshop

Δείτε τα προγνωστικά Φινλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΧΟΝΚΑ

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα προέρχεται η Χόνκα, μετά και από εκείνη κόντρα στην Κουόπιο (0-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βέσα Βασάρα υποδέχθηκε την Ίντερ Τούρκου, κόντρα στην οποία επικράτησε με 3-2. Για να συμβεί αυτό έπρεπε να προηγηθεί τρεις φορές στο παιχνίδι, με τους Μπόρχας Μαρτίν (32’, 58’) και Ιβάνοφ (81’), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν στα δύο πρώτα.

Τρίτη νίκη της στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια, έχοντας παράλληλα και μια ήττα, οπότε και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, μαζί με τις Μάριεχαμν και Ελσίνκι, με την τελευταία να έχει και ματς περισσότερο. Επικράτησε και στα επτά τελευταία εκτός της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Εκτός είναι οι τραυματίες Γκίντεον Μπάαχ (ΑΜ 6/3) και Γιόνας Λέβανεν (ΑΜ 0/0), ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Λουίς Σίλβα (ΕΠ 5/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Ίντερ Τούρκου για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.