*Η Λειψία παραμένει αήττητη στα δέκα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (9-1-0).

*Over 2,5 στα 12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Φράιμπουργκ. Ο Γκρίφο έκανε το 1-0 στο 52′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Νγκανκάμ (77′).

Μετά από οχτώ σερί εκτός έδρας ήττες, η Χέρτα απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας σε αυτή της Φράιμπουργκ (1-1) την προηγούμενη βδομάδα συνεχίζοντας την προσπάθεια για αποφυγή του υποβιβασμού. Δούλεψε καλά τις αντεπιθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκε στο 77′, εκμεταλλευόμενη το ολέθριο λάθος του Σμιντ που επέτρεψε στον Νγκανκάμ να βγει τετ α τετ και να σκοράρει.

Η Χέρτα βρίσκεται στο -3 από τη ζώνη ασφαλείας, αγνοεί τη νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2) και παραμένει αήττητη σε τρεις εντός έδρας (2-1-0). Αξίζει να σημειώσουμε πως έχει συγκεντρώσει 17 από τους συνολικά 22 βαθμούς της στο “Olympiastadion”. “Η Λειψία προέρχεται από μία εντυπωσιακή εμφάνιση, θα πρέπει να τα πάμε ακόμα καλύτερα από ό,τι την προηγούμενη βδομάδα με την Φραϊμπουργκ”, υπογράμμισε ο προπονητής Σβαρτς. Εξέτισε ο Ρίχτερ.

ΧΕΡΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχτηκε γκολ στα 10/11 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Ντόρτμουντ. Στο 22′ ο Βέρνερ και στο 90+8′ ο Ορμπάν έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα.

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση με αντίπαλο την Ντόρτμουντ μεσοβδόμαδα η Λειψία πανηγύρισε αφενός τη νίκη με 2-0, αφετέρου την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Παράλληλα έβαλε τέλος σε αρνητικό σερί τριών ηττών χωρίς να σκοράρει σε όλες τις διοργανώσεις. Δημιούργησε συνολικά 20 ευκαιρίες αναγκάζοντας σε εννέα αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Απειλήθηκε μόλις μία φορά στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, την κράτησε όρθια με σπουδαία απόκρουση ο Μπλάσβιχ.

Την προηγούμενη βδομάδα οι “κόκκινοι ταύροι” ηττήθηκαν εντός έδρας από τη Μάιντς (3-0), αποτέλεσμα που τους διατήρησε στην 5η θέση και το -2 από την Φράιμπουργκ. “Γνωρίζουμε που βρισκόμαστε στην κατάταξη, θέλουμε τους βαθμούς. Μας περιμένει μία τελείως διαφορετική αναμέτρηση, θα χρειαστεί υπομονή”, είπε ο προπονητής Ρόζε. Δύσκολα θα ξεκινήσει βασικός ο Νκουνκού, δεν βγαίνει από την ενδεκάδα ο Βέρνερ. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Πόουλσεν.