*Η Κολωνία παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (3-2-0).

*Η Κολωνία σκόραρε τουλάχιστον μία φορά στα 5/6 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια με τη Χέρτα (3-1-2).

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Στουτγκάρδη. Ο Γκιρασί έκανε το 1-0 μόλις στο 3′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Λουκεμπάκιο (19′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαυροπάνος.

Μαχαιριά στην καρδιά δέχτηκε η Χέρτα στη “Mercedes-Benz-Arena” λίγο μετά την ολοκλήρωση και των καθυστερήσεων, δεχόμενη γκολ με κεφαλιά του Μαυροπάνου για την ήττα με 2-1 από την Στουτγκάρδη. Δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε, κάνοντας το αρνητικό 3Χ3 στην Μπουντεσλίγκα.

Στις εννέα τελευταίες αγωνιστικές πανηγύρισε μόλις μία νίκη επί της Σάλκε (2-1 εντός) στις 23 Οκτωβρίου: Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Παραμένοντας στους έντεκα βαθμούς το συγκρότημα του Σβαρτς βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη και στο +1 από τις θέσεις που οδηγούν απευθείας στη χαμηλότερη κατηγορία. Κράτησε μόλις μία φορά το μηδέν στα μετόπισθεν σε 14 αγωνιστικές, ενώ παράλληλα δέχτηκε ήδη 22 γκολ.

ΧΕΡΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΛΩΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από τη Λεβερκούζεν. Ο Σμιτζ άνοιξε το σκορ στο 30′, απάντησαν οι Αμίρι (65′) και Ντιαμπί (71′).

Η τύχη γύρισε την πλάτη στην Κολωνία στην αναμέτρηση με τη Λεβερκούζεν μεσοβδόμαδα. Είχε τον πρώτο λόγο από το ξεκίνημα αυτής, δημιουργώντας και χάνοντας κάποιες μεγάλες ευκαιρίες, αναγκάζοντας παράλληλα σε σπουδαίες αποκρούσεις τον τερματοφύλακα Χραντέτσκι. Στο 49′ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της (δοκάρι), ενώ οχτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Τίγκες έπιασε ανενόχλητος κεφαλιά τραντάζοντας το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Οι “τράγοι” συγκέντρωσαν μόλις ένα βαθμό σε τέσσερις αγωνιστικές, στις δύο από τις οποίες δεν κατάφεραν να σκοράρουν, υποχωρώντας στη 12η θέση. Γνώρισαν την ήττα στις τρεις τελευταίες εξόδους τους στην Μπουντεσλίγκα (2-12 τα γκολ). Πολλά τα προβλήματα για τον προπονητή Μπάουμγκαρτ, μεταξύ άλλων συνεχίζουν να απουσιάζουν Λιούμπισιτς και Ουτ.