*Τρίτη αγωνιστικών των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Αυτή είναι η δεύτερη φορά που η ΦΚ Στεάουα αντιμετωπίζει ομάδα από το Ισραήλ, με την πρώτη να είναι τη σεζόν 2011/12 για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Τότε αντιμετώπισε τη Μακάμπι Χάιφα, γνωρίζοντας την ήττα με 5-0 εκτός έδρας, που είναι και η πιο βαριά ήττα της ιστορίας της στην Ευρώπη. Ωστόσο, επικράτησε με 4-2 στην Ρουμανία και προκρίθηκε στα νοκ άουτ και τη φάση των “32”.

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΙΡ-ΣΙΒΑ (Ισραήλ)

Την πρώτη της απώλεια βαθμών στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ είχε η Χάποελ Μπιρ-Σιβά, μετά και τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Λουγκάνο (2-1). Την περασμένη αγωνιστική, η ομάδα του Μπαχάρ Μπαράκ φιλοξενήθηκε από την Βικτόρια Πλζεν, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1. Το μοναδικό τέρμα της στο παιχνίδι, σημείωσε στο 69ο λεπτό ο Νουακαέμε, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1 για την ομάδα του. Θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Σε ευρωπαϊκά ματς μπροστά στο κοινό της, μετράει οκτώ νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες.

Προέρχεται από το διπλό στην έδρα της Χάποελ Ραανανά, με 1-3, στη μεταξύ τους αναμέτρηση για το πρωτάθλημα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 1-3, χάρη στα τέρματα των Ισαάκ Κουένκα (76′), Καλάιλα (83′) και Όγκου (87′). Έφτασε έτσι τους έντεκα βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση μαζί με τις Μακάμπι Νετάνια, Μακάμπι Χάιφα και Μπνέι Γιεχούντα, οι οποίες έχουν και ματς περισσότερο. Έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στα 16 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας ακόμη 13 νίκες και δυο ισοπαλίες. Αν ο Λοάι Τάχα δεχθεί κάρτα σήμερα, θα απουσιάσει από το επόμενο ματς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Χάποελ Ραανανά για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Interwetten)

Το Χάποελ Μπιρ-Σιβά – ΦΚ Στεάουα παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΦΚ ΣΤΕΑΟΥΑ (Ρουμανία)

Από την πλευρά της, η ΦΚ Στεάουα έχει το απόλυτο, μετά και τις δυο αγωνιστικές των ομίλων, επικρατώντας κατά σειρά των Βικτόρια Πλζεν (3-0) και Λουγκάνο (1-2). Με την τελευταία, αναμετρήθηκε την προηγούμενη αγωνιστική, και βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από 14 λεπτά αγώνα. Ωστόσο, στην επανάληψη κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Μπουντέσκου (58′) και Ζούνιορ Μαρανάο (64′). Έφτασε έτσι τους έξι βαθμούς και παραμένει μόνη πρώτη στον έβδομο όμιλο. Έχει πανηγυρίσει μόλις δυο νίκες στα έντεκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε επίπεδο Γιουρόπα Λιγκ, μετρώντας και τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες.

Την περασμένη Παρασκευή φιλοξενήθηκε από την Βολουντάρι για το πρωτάθλημα, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και τη μεταξύ τους “λευκή” ισοπαλία. Έφτασε έτσι τους 29 συνολικά και είναι στην δεύτερη θέση μαζί με την Κραϊόβα, απέχοντας τέσσερις μακριά από την πρωτοπόρο Κλουζ. Αήττητη στα εφτά τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και μετράει πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες μέχρι τώρα, με 0-2-2 να είναι στα εκτός της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Βολουντάρι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.