*Επαναληπτικός αγώνας για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Μάριμπορ – Χαφναρφιόρντουρ 1-0): Μπορεί να μην έκανε την καλύτερη δυνατή εμφάνιση που θα μπορούσε, παρόλα αυτά, η Μάριμπορ πήρε τη νίκη με 1-0 και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης. Ο Μάρκο Ταβάρες στο 54′ σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

ΧΑΦΝΑΡΦΙΟΡΝΤΟΥΡ (Ισλανδία, 218)

“Άγιο” είχε η Χαφναρφιόρντουρ, που κατάφερε να ηττηθεί με μόλις 1-0 στο πρώτο παιχνίδι με την Μάριμπορ. Γνωρίζοντας πως έχει ένα πολύ δύσκολο έργο κόντρα στους Σλοβένους, η ομάδα του Χέιμιρ Γκούντγιονσον είχε περισσότερο αμυντικό ρόλο στην αναμέτρηση, με τις επιθετικές ενέργειες της να είναι ελάχιστες και χωρίς ουσία. Πλέον, για να κάνει την ανατροπή του εις βάρος της σκορ, πρέπει να καταβάλει ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια απόψε και για να πετύχει το στόχο της, ποντάρει πολλά στον παράγοντα έδρα. Εκεί όπου έχει ηττηθεί μόλις μια φορά στα εφτά τελευταία ευρωπαϊκά παιχνίδια της, μετρώντας ακόμη τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

Σε εξέλιξη εδώ και καιρό είναι το πρωτάθλημα της Ισλανδίας και μετά από δώδεκα παιχνίδια, η Χαφναρφιόρντουρ βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, με 20 βαθμούς, έχοντας μάλιστα και ματς λιγότερο. Το περασμένο Σάββατο, φιλοξένησε την Λέικνιρ Ρέκιαβικ, για τα ημιτελικά του Κυπέλλου, και πήρε τη νίκη με 1-0, χάρη στο τέρμα του εξαιρετικού Σκωτσέζου επιθετικού, Στίβεν Λένον, στις καθυστερήσεις. Στον τελικό (12/08) θα αντιμετωπίσει την ΙΒ.

Την περασμένη Δευτέρα, ανακοινώθηκε η απόκτηση του Γάλλου δεξιού μπακ, Σεντρίκ Ντε Ουλιβό, που ήρθε ως ελεύθερος από την Λέουβεν. Ωστόσο, δεν έχει δικαίωμα να αγωνιστεί απόψε, καθώς δεν έχει δηλωθεί. Κατά τα άλλα, ο Γκούντγιονσον δεν έχει κάποιο πρόβλημα με πιθανό τραυματισμό ή τιμωρία και άπαντες είναι στην διάθεση του για το αποψινό παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως δεν έχει φτάσει ποτέ στην ιστορία της, στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λέικνιρ Ρέκιαβικ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Στοιχημάτισε τώρα στο Χαφναρφιόρντουρ – Μάριμπορ

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

ΜΑΡΙΜΠΟΡ (Σλοβενία, 91)

Να διαχειριστεί το υπέρ της 1-0, θέλει απόψε η Μάριμπορ, που δεν κατάφερε να τελειώσει από το πρώτο παιχνίδι την υπόθεση πρόκριση. Η ομάδα του Ντάρκο Μίλενι ήταν ανώτερη και δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες για να πετύχει ακόμη περισσότερα τέρματα στην αναμέτρηση, όμως στάθηκε άτυχη. Ένα γκολ στο 54ο λεπτό από τον Μάρκο Ταβάρες ήταν αρκετό εν τέλει για να της δώσει τη νίκη αλλά και προβάδισμα πρόκρισης. Μακριά από την έδρα της δεν τα πηγαίνει καλά, με τη νίκη επί της Ζρίνσκι, στον προηγούμενο γύρο, να είναι και η μοναδική της στις οκτώ τελευταίες εξόδους της σε όλες τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Πολύ δυναμικό το ξεκίνημα που έχει κάνει στο πρωτάθλημα της Σλοβενίας, όπου μετά από τρεις αγωνιστικές, μετράει ισάριθμες νίκες. Τελευταίο θύμα της είναι η Ρουντάρ, με την οποία και αναμετρήθηκε το περασμένο Σάββατο και πήρε τη νίκη με 1-0. Ο Βρίχοβετς στο 11ο λεπτό ήταν αυτός που χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, φτάνοντας έτσι τους εννέα συνολικά, όσους έχει και η Ολίμπια. Με πέντε νίκες και μια ισοπαλία είναι αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει, σε όλες τις διοργανώσεις.

Με εφτά μήνες αποκλεισμό από τους αγωνιστικούς χώρους τιμωρήθηκε ο τεχνικός διευθυντής της Μάριμπορ, Ζλάτκο Ζάχοβιτς, για την επίθεση στον διαιτητή του πρώτου αγώνα με την Χαφναρφιόρντουρ. Μια απόφαση για μη καταλογισμό πέναλτι ήταν αυτή που “άναψε” τον Ζάχοβιτς, που δεν ταξίδεψε στην Ισλανδία μαζί με την υπόλοιπη ομάδα. Δεν έχουν αναφερθεί πιθανές απουσίες για το αποψινό παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ρουντάρ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις.