*No Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σεντ Ετιέν – Χάβρη 0-6

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μετς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 20ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 46′ με τον Ρίτσαρντσον.

Από ένα αήττητο σερί 25 αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Χάβρη, στο οποίο και μετράει 15 νίκες και δέκα ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από τη Μετς, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Βρέθηκε πίσω στα μέσα ενός ημιχρόνου, στο οποίο δεν απείλησε σε καμία περίπτωση. Με το “καλημέρα” όμως στο δεύτερο μέρος, έφερε το ματς στα ίσα, με προσωπική ενέργεια του Ρίτσαρντσον. Ισορροπία στην πορεία, φάσεις και από τις δυο πλευρές, αλλά το σκορ παρέμεινε ως είχε.

Δεν κατάφερε έτσι να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, μετά και το εντός 2-1 επί της Λαβάλ. Διατηρείται σταθερά μόνη πρώτη στην κατάταξη, με 56 βαθμούς, εννέα πάνω από τους διώκτες της, οπότε και οδεύει ολοταχώς προς την άνοδο. Επικράτησε στα εννέα από τα δέκα τελευταία εντός της, έχοντας και μια ισοπαλία. Εκτός μάχης βρίσκονται οι τραυματίες Γιορίς, Ντιακιτέ και Γκραντσίρ.

Χάβρη Στατιστικά

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αμιάν, για το πρωτάθλημα. Παρότι βρέθηκε πίσω στο 56ο λεπτό, ισοφάρισε στο 76′ με τον Ενκουνκού.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Σεντ Ετιέν “τρέχει” αήττητο σερί έξι αγώνων στο πρωτάθλημα, έχοντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λορέν Μπατλέ υποδέχθηκε την Αμιάν, με την οποία έμεινε στο 1-1. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, με τον πορτιέρο Λαρσονέρ να την κρατάει ζωντανή. Ωστόσο, μια στιγμή αδράνειας στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, την έβαλε πίσω στο σκορ. Δεν τα παράτησε όμως, πίεσε την αντίπαλο της και σε μια γρήγορη επίθεση μετά από λάθος, έφερε το ματς στα ίσα.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και το εκτός 1-1 με τη Μπορντό. Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια απομάκρυνσης από την επικίνδυνη ζώνη, έτσι ώστε να αποφύγει το κάζο ενός δεύτερου διαδοχικού υποβιβασμού. Υπέστη μόλις μια ήττα στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (2-1-1). Εκτός μάχης βρίσκονται οι τραυματίες Μπουμπακάρ Φαλ, Αϊμέν Μουεφέκ και Γκαετάν Σαρμπονιέ.