2η αγωνιστική

*No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Γκέτεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 27ο λεπτό, βρήκε δίχτυα με τους Ντάνιελσον (πεν. 39′), Μπέργκβαλ (45’+7), Τένχο (71′) και Γκούλικσεν (76′), πριν δεχθεί απλά τη μείωση στο 84′.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ρίχτηκε στη μάχη του φετινού πρωταθλήματος η Τζουργκάρντεν. Στην πρεμιέρα της, η ομάδα των Μπέργκστραντ-Λάγκερλεφ φιλοξενήθηκε από τη Γκέτεμποργκ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με το εντυπωσιακό 1-4. Εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στα μέσα του ημιχρόνου και κατάφερε να σκοράρει δις μέχρι την ανάπαυλα. Είχε τον πλήρη έλεγχο στην πορεία και βρήκε ακόμη δυο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα στην πορεία και έκτοτε κατέβασε ταχύτητα, με αποτέλεσμα να δεχθεί τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Ανεβασμένη ψυχολογικά ενόψει της αποψινής αναμέτρησης, θα προσπαθήσει να διπλασιάσει τις νίκες της. Αρκετά σοβαρός ο τραυματισμός του Σούλερ στην πρεμιέρα, που θα επιστρέψει μετά την καλοκαιρινή διακοπή.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μιάλμπι, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 63ο λεπτό.

“Θύμα έκπληξης” έπεσε στην πρεμιέρα της για το φετινό πρωτάθλημα, η Χάκεν. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Πάκο Γιόχανσεν υποδέχθηκε τη Μιάλμπι, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-1. Μπορεί να είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλη τη διάρκεια, αλλά και την επιθετική πρωτοβουλία, ωστόσο δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική προς την αντίπαλη εστία και το “πλήρωσε” κόντρα στη ροή, λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Είναι λογικό να θέλει ακόμη χρόνο, ελέω και των πολλών αλλαγών που έχει σε σχέση με πέρυσι, όμως καλείται να δείξει χαρακτήρα απόψε, σε μια δύσκολη έδρα. Στην αποστολή για πρώτη φορά ο νεοαποκτηθής αμυντικός Μάριους Λόντε.