*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Κρόουλι – Τζίλιγχαμ 0-0

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Τζίλιγχαμ έφερε 3-3 εκτός έδρας απέναντι στη Σουίντον, σε έναν αγώνα που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Γουίλιαμς μόλις στο πρώτο λεπτό, όμως προηγήθηκε με 1-3 πριν συμπληρωθεί το 15λεπτο, με τα γκολ των Ντιενγκ (3’), Ράιτ (9’ πεν.), Νίκολς (13’)! Αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα, δεχόμενη την ισοφάριση από δύο τέρματα του Οστιν, με πέναλτι στο 57’ και στο 78’, χωρίς να αλλάξει κάτι ως το τέλος, παρόλο που απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 81ο λεπτό.

Η Τζίλιγχαμ αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εκτός έδρας με την Σουίντον, «πετώντας» ουσιαστικά δύο βαθμούς, αφού κέρδιζε με 1-3 από το 15ο λεπτό! Τουλάχιστον έχει αρχίσει να σκοράρει, με αυτό να είναι το τρίτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει, έπειτα από δύο συνεχόμενες νίκες, έχοντας κερδίσει το πιο πρόσφατο στο γήπεδό της.

Συνεχίζει να έχει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας της, παρά τα πολλά γκολ που σκοράρει τώρα τελευταία, παραμένοντας στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, εντός ζώνης υποβιβασμού. Αλλά πλησίασε σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο -1 συγκεκριμένα, από μία θέση παραμονής, έχοντας δύο παιχνίδια λιγότερο από την ομάδα που βρίσκεται εκεί.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι μακροχρόνια τραυματίες γκολκίπερ Μέιναρντ – Μπρούερ και ο επιθετικός Χάριοτ, αλλά και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι μέσοι Λι, Ριβς και ο επιθετικός Γουόκερ.

Τζίλιγχαμ Στατιστικά

*Εχει 20/23 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 31/38 under 2,5 στη σεζόν, 15/18 εντός έδρας

*Εχει 26/38 N/G στη σεζόν, 13/18 εντός έδρας

ΚΡΟΟΥΛΙ

Προηγούμενο ματς: Η Κρόουλι κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Σάλφορντ, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, σκοράροντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Τέλφορντ (25’), Κονρόι (34’) και ένα ακόμη στο δεύτερο από τον Τζενκς στο 59’. Και απλά η αντίπαλος της μείωσε με δύο τέρματα προς το τέλος, του Γουάτσον στο 78’ και του Λουντ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

O Σκοτ Λίντσεϊ ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την καριέρα του στην Κρόουλι, αφού στο πρώτο του παιχνίδι εκεί, η ομάδα του κέρδισε με 3-2 εντός έδρας την Σάλφορντ. Και αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία είχε τρεις ήττες. Αλλά μακριά από την έδρα της δεν έχει κερδίσει ακόμη κάποιον αγώνα της φέτος, με οκτώ ήττες σε 14 παιχνίδια!

Είναι πάντα στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αρκετά χαμηλά στην 21η θέση του, έχοντας φτάσει πάλι σε απόσταση βολής, στο +2 μάλιστα, όχι απλά από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά και από τις δύο ομάδες που βρίσκονται εκεί!

Εδώ και καιρό λείπουν λόγω τραυματισμών οι αμυντικοί Ομόλε, Κονρόι και ο μέσος Τζενκς,  ενώ πιο πρόσφατα χτύπησαν οι Νάντεσαν (ΕΠ), Λιντς (ΑΜ) με τον πρώτο να είναι ο πρώτος της σκόρερ. Αλλά επειδή έχουν αναβληθεί πολλά παιχνίδια της, αποτελεί ερωτηματικό ποιος θα είναι διαθέσιμος και ποιος όχι.