38η αγωνιστική (τελευταία)

*Αδιάφορες βαθμολογικά και οι δυο ομάδες, με την Τσέλσι να είναι οριστικά στην τρίτη θέση και τη Γουότφορντ να έχει υποβιβαστεί.

*Αήττητη η Τσέλσι στα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Γουότφορντ, έχοντας έξι νίκες και μια ισοπαλία. Και στα επτά σκόραρε τουλάχιστον δυο φορές.

*Αήττητη η Τσέλσι τις έντεκα τελευταίες φορές που ολοκλήρωσε τη σεζόν ως γηπεδούχος, μετρώντας οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες. Η τελευταία φορά που ηττήθηκε ήταν τη σεζόν 2001-2002 από την Άστον Βίλα (1-3).

*Με Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα εννέα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Γουότφορντ – Τσέλσι 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΣΕΛΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λέστερ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω μόλις στο έκτο λεπτό, για να ισοφαρίσει εν τέλει στο 35′ με τον Μάρκος Αλόνσο.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Τσέλσι, μετά και την ήττα στα πέναλτι από τη Λίβερπουλ, στον τελικό του κυπέλλου. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Τόμας Τούχελ υποδέχθηκε τη Λέστερ, σε εξ αναβολής αγωνιστική, κόντρα στην οποία ήθελε μόλις ένα βαθμό και το έκανε πράξη, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Βρέθηκε πίσω από νωρίς, όμως στην πορεία προσπάθησε να αντιδράσει, ανέβασε την ένταση της και λίγο μετά το μισάωρο, έφερε το ματς στα ίσα. Είχε κάποιες καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν τις αξιοποίησε σωστά.

Κάπως έτσι, εξασφάλισε και τυπικά την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη, καθώς ακόμη και σε πιθανή ισοβαθμία με την Τότεναμ, έχει το πάνω χέρι, καθώς έχει πολύ καλύτερη διαφορά τερμάτων. Πανηγύρισε μια νίκη στα τέσσερα πιο πρόσφατα παιχνίδια που έδωσε στην έδρα της, μετρώντας ακόμη δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Εκτός μάχης για ακόμη ένα παιχνίδι είναι οι Μπεν Τσίλγουελ και Χάντσον-Οντόι, ενώ ως αμφίβολοι δίνονται ο Αντρέας Κρίστενσεν που ταλαιπωρήθηκε από ίωση, καθώς και οι Κόβατσιτς και Βέρνερ, λόγω τραυματισμού.

Τσέλσι Στατιστικά

*Με Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal στις 5/7 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις της.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-5 από τη Λέστερ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο έκτο λεπτό με τον Ζοάο Πέδρο, είδε την αντίπαλο της να κάνει την ανατροπή πριν το ημίχρονο και να προηγείται με 1-2 (18′, 22′), δεχόμενη ακόμη τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (46′, 70′, 86′).

Οκτώ σερί παιχνίδια έχει συμπληρώσει χωρίς νίκη η Γουότφορντ, μετρώντας μια ισοπαλία και επτά ήττες. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον υποδέχθηκε τη Λέστερ, από την οποία και διασύρθηκε με 1-5. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα ενώ στα επόμενη λεπτά είχε ακόμη δυο καλές στιγμές για να διευρύνει τα τέρματά της. Στην πορεία ωστόσο παραδόθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της, δέχθηκε πέντε τέρματα και δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία παιχνίδια της, καθώς έχει υποβιβαστεί εδώ και καιρό από την κατηγορία, κάνοντας ήδη τα σχέδια της για τη νέα σεζόν. “Το παιχνίδι αυτό γίνεται ακόμη πιο σημαντικό, μετά και την απογοητευτική εμφάνιση μας την περασμένη αγωνιστική. Ο τρόπος με τον οποίο δεχθήκαμε τα γκολ με τη Λέστερ, ήταν ο χειρότερος δυνατός. Πρέπει κόντρα στην Τσέλσι να δείξουμε επιτέλους μια εμφάνιση με αυτή που θα ήθελε και ο κόσμος μας. Ένα θετικό αποτέλεσμα θα αξίζει με το βάρος ενός χρυσού”, δήλωσε ο Χόντγκσον, που απόψε θα βρεθεί για τελευταία φορά στον πάγκο της ομάδος. Νέος προπονητής της θα είναι ο Ρομπ Έντουαρντς.

Ξεπέρασαν την ίωση που τους ταλαιπώρησε οι Κίκο Φεμενία και Γιόσου Κινγκ, ενώ και ο Τομ Κλέβερλι ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Εκτός μάχης εξακολουθούν να βρίσκονται οι Πίτερ Ετέμπο, Εμάνουελ Ντένις, Σακ Φόρντε, Γουράι Κούτσκα, Ιμράν Λούσα, και Ισμαΐλα Σαρ.