*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Γουίγκαν-Τσάρλτον 2-3.

ΤΣΑΡΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπάρνσλεϊ με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Μέι στο 20’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Φίλιπς με πέναλτι στο 28’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μέι στο 40’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και σημαντική νίκη για τη Τσάρλτον. Είχε ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί, όμως λίγα λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση. Λίγο πριν το ημίχρονο πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, το οποίο και διατήρησε ως το τελευταίο σφύριγμα.

Να διευρύνει το αήττητο σερί της έχει ως στόχο σήμερα, «σφραγίζοντας» την παραμονή. Έχει το πλεονέκτημα έδρας, είναι σε καλή κατάσταση και όλα δείχνουν να είναι υπέρ της ώστε να μπορέσει να εξασφαλίσει πως θα βρίσκεται στην κατηγορία και την ερχόμενη χρονιά. Κατάφερε να βρει ρυθμό σε μια ιδιαίτερα σημαντική περίοδο, είναι σταθερή στο σκοράρισμα, αλλά δεν είναι καθόλου σταθερή αμυντικά, αφού κράτησε μόλις σε μία από τις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές ανέπαφη την εστία της, χωρίς βέβαια αυτό να της κοστίσει ιδιαίτερα, καθώς δεν ηττήθηκε σε καμία (4-4-0).

Τσάρλτον Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας λευκή ισοπαλία (0-0) με αντίπαλο την Πορτ Βέιλ, στα πλαίσια της 43ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, καμία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Μέτρια εμφάνιση και ισόπαλο αποτέλεσμα για τη Γουίγκαν. Είχε ευκαιρίες, απείλησε με μερικές από αυτές, αλλά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Η άμυνά της δεν κινδύνευσε σε καμία περίπτωση, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν τρομερά άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αγωνίζεται σε αυτές τις τελευταίες αγωνιστικές, καθώς είναι και μαθηματικά βέβαιο πως δεν θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό. Παρ’ όλα αυτά δεν χαρίζει βαθμούς, είναι μαχητική σε όλα τα παιχνίδια της, συνηθίζει μάλιστα να σκοράρει και μακριά από το γήπεδό της, ενώ δεν πτοείται από το γεγονός ότι δέχεται συχνά γκολ. Σε γενικές γραμμές πάντως δυσκολεύεται αρκετά στις εξόδους της, αφού μετράει μόλις μία νίκη στις πέντε πρόσφατες (1-0-4), έχοντας πετύχει 6 γκολ, ενώ μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα της 12 φορές.