* 14η αγωνιστική

ΤΟΡΠΕΝΤΟ ΖΟΝΤΙΝΟ

Τρεις νίκες πανηγύρισε η Τορπέντο Ζοντίνο στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Κουμπάρεφ επικράτησε των Σλατσκ (2-0 εντός έδρας), Ντνιέπρ (1-0 εντός έδρας) και Λουχ Μινσκ (3-1 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαχτιόρ (1-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στη Λουχ Μινσκ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τον Κλίμοβιτς, προτού ο Μισένκο διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 19’.

Επτά λεπτά αργότερα ο Γιουσόφ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Γκριμπόφσκι στο 77’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Εκτός του μακροχρόνια τραυματία Κατσατουριάν (ΜΕ, 0/0), οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές βρίσκονται κανονικά στη διάθεση του προπονητή τους για τη σημερινή μάχη.

Προηγούμενο ματς: Η Τορπέντο Ζοντίνο επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Λουχ Μινσκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα επτά από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Τορπέντο Ζοντίνο για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Τορπέντο Ζοντίνο – Τορπέντο Μινσκ παίζει στην Betshop

ΤΟΡΠΕΝΤΟ ΜΙΝΣΚ

Μετά από δέκα αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες, η Τορπέντο Μινσκ επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών στο πρωτάθλημα, καθώς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ντνιέπρ (2-1 εκτός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 22’ με το γκολ του Πάβλοφ. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 71’ ο Ρούσακ ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Τσιγκάνκοφ έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Τορπέντο Μινσκ επί της Τορπέντο Ζοντίνο χρονολογείται στις 6 Οκτωβρίου του 2001 (2-0). Έκτοτε σημείωσε μία ισοπαλία και μία ήττα. Στη διάθεση του υπηρεσιακού προπονητή Λαγκούν δεν βρίσκονται οι Σουμίλοφ (ΑΜ, 9/1) και Τάμελο (ΕΠ, 7/0), εξέτισε την ποινή τιμωρίας του και υπολογίζεται ο Μπουτάρεβιτς (ΜΕ, 12/0).

Προηγούμενο ματς: Η Τορπέντο Μινσκ επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ντνιέπρ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Τορπέντο Μινσκ πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα έντεκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.