17η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Σπέτσια μετράει μόλις 1 νίκη στα 5 παιχνίδια που φιλοξένησε τη Λέτσε στην ιστορία μεταξύ των δύο ομάδων.

ΣΠΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 στο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στην Ατάλαντα, την περασμένη αγωνιστική. Πραγματοποίησε εξαιρετικό ξεκίνημα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό, για να διπλασιάσει το προβάδισμα της με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Είχε παθητικό ρόλο σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, αλλά φαινόταν να αντέχει στην πίεση των φιλοξενούμενων. Αυτό άλλαξε όταν η Αταλάντα μείωσε σε 1-2 στο 77ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την ασφυκτική πίεση, με τον Πάσαλιτς να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Με βάση τον τρόπο που ήρθε, η ισοπαλία αυτή απέναντι στην Αταλάντα της άφησε πικρή γεύση. Ωστόσο, η ομάδα του κόουτς Γκότι παρέμεινε αήττητη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στη Serie A (1-2-0). Βρίσκεται στη 17η θέση της βαθμολογίας, στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη 18η Σαμπντόρια. Δεν έχει νίκη στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-3-1), όλα με g/g και τα τρία από αυτά συνοδευόμενα από over2.5 γκολ.

Εκτός για το σημερινό παιχνίδι ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Ζουτ.

ΣΠΕΤΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με g/g ολοκληρώθηκαν τα τελευταία 8 επίσημα εντός έδρας παιχνίδια της, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

*Έχει σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ στα 7/10 επίσημα εντός έδρας παιχνίδια της, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

*Over2.5+g/g στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΛΕΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στη Λάτσιο, την περασμένη αγωνιστική. Νωθρό το ξεκίνημα της στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να είναι ανώτεροι και να παίρνουν δίκαια το προβάδισμα στο 17ο λεπτό, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο υπόλοιπο του 1ου ημιχρόνου. Αλλαγή σκηνικού στο β’ μέρος, με τη Λέτσε να βγάζει αντίδραση και να φτάνει στην ολική ανατροπή, όντας καλύτερη των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο. Το 1-1 έγινε στο 56′, με τον Κολόμπο να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η σημαντική αυτή νίκη πέρασε σε δεύτερη μοίρα για τη Λέτσε, με το παιχνίδι να σημαδεύεται από τη ρατσιστική επίθεση των οπαδών της Λάτσιο στον Ουμτίτι. Προς τιμή του, ο Γάλλος αμυντικός ζήτησε από το διαιτητή να συνεχιστεί κανονικά η αναμέτρηση. Η ομάδα του κόουτς Μπαρόνι έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στη Serie A. Το σερί αυτό την έχει φέρει στη 12η θέση της βαθμολογίας, σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού (+9 από τη 18η Σαμπντόρια). Μετράει 2 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ σε καθεμία από αυτές.

Τιμωρημένος ο Γιούλμαντ. Σταθερά εκτός οι τραυματίες Ντερμάκου, Τσετίν και Χέλγκασον.

ΛΕΤΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν τα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

*G/g στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Under2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.