*32η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Λέκκο – Σπέτσια 0-0

*Παρελθόν αποτέλεσε ο Αλφρέντο Αλιέτι απ’ την τεχνική ηγεσία της Λέκκο. Τη θέση του πήρε ως υπηρεσιακός προπονητής ο Αντρέα Μαλγκράτι.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΣΠΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Άσκολι. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Βινιάλι (12′) και Χρίστοφ (52′), ισοφάρισε προσωρινά ο Πάμπλο Ροντρίγκες στο 24′.

Άνοιξε το σκορ στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε και δέχτηκε την ισοφάριση στη δεύτερη της Άσκολι. Η Σπέτσια πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο, βοηθήθηκε από το γρήγορο γκολ του Χρίστοφ και δημιούργησε άλλες τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να “κλειδώσει” το “τρίποντο”.

Παράλληλα δεν απειλήθηκε εκ νέου από τους φιλοξενούμενους, σκαρφαλώνοντας στη 16η θέση της Σέριε Β. Πλέον ισοβαθμεί με τη 15η Κοζέντσα που βρίσκεται στη ζώνη ασφαλείας. Οι “μικροί αετοί” παραμένουν αήττητοι σε τέσσερις αγωνιστικές (2-2-0), πανηγύρισαν τρεις νίκες στις τέσσερις τελευταίες στο “Alberto Picco” (μία ήττα). Εξέτισε ο Κασάτα.

ΣΠΕΤΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 7/10 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΕΚΚΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Τσιταντέλα. Ο Νέγκρο άνοιξε το σκορ στο 26′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Κροτσιάτα στο 44′.

Τέλος στο αρνητικό σερί τεσσάρων ηττών έβαλε η ουραγός Λέκκο απέναντι στην ντεφορμέ Τσιταντέλα. Κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Κροτσιάτα, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Σχετικά ισορροπημένη η μεταξύ τους αναμέτρηση από πλευράς ευκαιριών, τον πρώτο λόγο είχαν οι τερματοφύλακες καταγράφοντας από τέσσερις αποκρούσεις.

Με υπηρεσιακό προπονητή θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση η Λέκκο, καθώς παρελθόν αποτέλεσε ο Αλφρέντο Αλιέτι. Ο 53χρονος Ιταλός άντεξε στον πάγκο της μόλις επτά αναμετρήσεις (0-2-5). Αγνοεί τη νίκη σε 12 αγωνιστικές, διάστημα στο οποίο απέσπασε μόλις δύο βαθμούς: Πανηγύρισε την τελευταία επί της Σουντιρόλ (2-1 εντός) στις 26 Δεκεμβρίου. Εξέτισε ο Γκουλιελμότι.