*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκρενόμπλ – Σοσό 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΟΣΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 30′ και ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Βάισμπεκ.

Αήττητο σερί οκτώ αναμετρήσεων για τη Σοσό στο πρωτάθλημα, έχοντας από τέσσερις νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Γκεγκάν υποδέχθηκε τη Μπορντό, στο μεταξύ ντέρμπι για τη δεύτερη θέση, με την οποία έμεινε στο 1-1. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο καθώς υπήρχε ισορροπία ανάμεσα τους, με την ίδια να βρίσκεται πίσω στο μισάωρο και να απαντά λίγο αργότερα με ένα εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Βάισμπεκ.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 0-0 με την Καέν, οπότε και βρίσκεται σταθερά στην τρίτη θέση και στο -1 από τους Γιρονδίνους. Υπέστη μόλις μια ήττα στα δώδεκα τελευταία εντός της στο πρωτάθλημα, έχοντας ακόμη οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες. Εκτός μάχης για το αποψινό παιχνίδι ο αρχηγός Γκαετάν Βάισμπεκ, καθώς θα εκτίσει τιμωρία.

Σοσό Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ανεσί, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Φετόν στο τέταρτο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 30′, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 72′ με τον Φετόν. Οι δυο ομάδες έμειναν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γκρενόμπλ, μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βινσέντ Ονιό υποδέχθηκε την Ανεσί, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους παιχνίδι, τόσο σε ευκαιρίες όσο και σε κατοχή, με την ίδια να αποδεικνύεται πιο εύστοχη ωστόσο στην τελική προσπάθεια και να παίρνει το ματς στις λεπτομέρειες.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 41 βαθμούς και διατηρείται σε τροχιά διεκδικήσης της ανόδου, ούσα στο -6 από τη δεύτερη Μπορντό. Έμεινε με άδεια χέρια και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της. Αρκετά τα αγωνιστικά προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει απόψε, στα οποία προστέθηκαν και οι τιμωρημένοι Γασπάρ και Φετόν.