Φάση των “16”

*Νοκ-άουτ αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 4/5 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΣΚΑΪΝΤ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα με αντίπαλο τη Χέλσος, στο πλαίσιο φιλικού αγώνα προετοιμασίας. Καμία από τις δύο ομάδες δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, επηρεάστηκαν από τις αλλαγές που πραγματοποίησαν οι προπονητές στο δεύτερο μέρος.

Η Σκάιντ κατάφερε να σώσει τη χρονιά πέρυσι και να μείνει στην OBOS-ligean, έπειτα από μπαράζ παραμονής. Νίκησε δύο φορές την Άρενταλ σε ισάριθμες αναμετρήσεις και να παίξει για δεύτερη σερί σεζόν στην κατηγορία, με την ελπίδα φυσικά να έχει την ίδια κατάληξη αλλά με λιγότερο άγχος και πίεση. Ο Γκαρντ Χόλμε μένει στην τεχνική ηγεσία της ομάδας του Όσλο. Σημαντική προσθήκη ο Κρίστοφερ Χόβεν από τη Σόγκνταλ.

Σκάιντ Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*4/5 φιλικά παιχνίδια έληξαν με No Goal

ΜΟΛΝΤΕ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-4 επί της Κρίστιανσουντ, σε φιλικό ματς προετοιμασίας. Στο 12’ ο Χάνσεν σκόραρε για το 0-1 και στο 33’ ο Έρικσεν έκανε το 0-2 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 46’ και πάλι ο Έρικσεν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 και στο 58’ ο Ρίσα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μόλντε προέρχεται από μια εξαιρετική σεζόν, στο φινάλε της οποίας πανηγύρισε τον τίτλο του πρωταθλήματος, σπάζοντας την κυριαρχία των δύο ετών της Μπόντο/Γκλιμτ. Σταθερή καθόλη τη διάρκεια της σεζόν, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης η ομάδα του Έρλινγκ Μούε. Ο 52χρονος τεχνικός κατέκτησε το δεύτερο πρωτάθλημά του με τη Μόλντε και συνεχίζει στην άκρη του πάγκου. Πούλησε αντί 12 εκατομμυρίων ευρώ στην Τσέλσι τον Φοφανά και ξόδεψε 3 εξ αυτών για να φέρει τον Βετόν Μπερίσα (πρώην Βίκινγκ) από τη σουηδική Χάμαρμπι.