24η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 6 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Κονγκσβίνγκερ – Σκάιντ 5-0

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΚΑΪΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 3-0 εκτός έδρας, από τη Μος, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 29’ ο Μπράγκα σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 67’ ο Άντερσεν έκανε το 2-0 και στο 82’ ο Πέντερσεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Σκάιντ προέρχεται από ακόμα μία ήττα και η πορεία της είναι πολύ κακή το τελευταίο διάστημα. Έχασε εύκολα από τη Μος (3-0), εκτός έδρας, η οποία αποτέλεσε την όγδοη συνεχόμενη αποτυχία για το συγκρότημα του Ερλάντσεν.

Νωρίτερα, έχασε από την Ασάνε με 1-3 εντός έδρας και παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με το έργο της για παραμονή να γίνεται ολοένα και πιο δύσκολο. Τρία ματς, ισάριθμες ήττες για τον κόουτς Ερλάντσεν.

Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισε ο μέσος Μέλκιορ, είναι εκτός και οι τραυματίες Άντερς Γιόχανσεν, Τουρέ και Ρένο Όλσεν.

Σκάιντ Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ

*6/10 παιχνίδια έληξαν με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 10/11 ματς εντός έδρας

ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο την Κρίστιανσουντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 40’ ο Γέρτσεν σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 52’ ο Βίνιορ ισοφάρισε σε 1-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κονγκσβίνγκερ έχει παρουσιάσει σκαμπανεβάσματα το τελευταίο διάστημα και ταυτόχρονα έχει δώσει δικαιώματα. Έμεινε ξανά χωρίς νίκη, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Κρίστιανσουντ (1-1) εντός έδρας.

Πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι που δε νικά η ομάδα του Βέγκαρντ Χάνσεν, μετρά πλέον τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες ως απολογισμό.

Στο -8 πλέον από την πρώτη θέση, όμως το ανησυχητικό είναι ότι έπεσε τρίτη, εκτός της απευθείας ανόδου. Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, είναι μακροχρόνια τραυματίας ο Γέρστρεμ.