Στον πρώτο γύρο: Γκιμαράες – Σετούμπαλ 3-1

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Σετούμπαλ με αντίπαλο την Γκιμαράες σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Γκιμαράες επικράτησε από το ημίχρονο στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σετούμπαλ αδυνατεί να σκοράρει στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΣΕΤΟΥΜΠΑΛ

Μόλις μία νίκη πανηγύρισε η Σετούμπαλ στις έντεκα τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτή με αντίπαλο τη Μορεϊρένσε (2-0 εντός έδρας) στις 2 του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες. Στις δύο τελευταίες αναμετρήσεις το συγκρότημα του Ζοζέ Κουσέιρο δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σπόρτινγκ Λισαβόνας (3-0 εντός έδρας) και Εστορίλ (3-0 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 12’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κλέμπερ. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Καρλίνιος διπλασίασε τα τέρματά τους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Εντουάρντο οχτώ λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Σετούμπαλ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Στις επτά σημειώθηκε no-goal, ενώ στις έξι σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στην ανανέωση της συνεργασίας του με τη Σετούμπαλ μέχρι το καλοκαίρι του 2020 προχώρησε μεσοβδόμαδα ο Νούνο Πίντο (ΑΜ). «Είμαι πολύ χαρούμενος από αυτή την εξέλιξη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 30χρονος Πορτογάλος ποδοσφαιριστής. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Σετούμπαλ επί της Γκιμαράες χρονολογείται στις 21 Ιανουαρίου του 2015 για το Λιγκ Καπ Πορτογαλίας (2-0).

Προηγούμενο ματς: Η Σετούμπαλ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Εστορίλ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Σετούμπαλ αγνοεί τη νίκη στα δέκα από τα έντεκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα θέλει να κάνει απόψε η Γκιμαράες στο πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Πέντρο Μάρτινς παραμένει αήττητο εδώ κι εννέα αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε έξι νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις πέντε τελευταίες επικράτησε των Ρίο Άβε (3-0 εντός έδρας), Νασιονάλ (2-1 εκτός έδρας), Τοντέλα (2-1 εντός έδρας), Τσάβες (3-2 εκτός έδρας) και Μποαβίστα (2-0 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 28’ με το γκολ του Ουρτάδο. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 48’ ο Ερνάνι. Στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Γκιμαράες για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Σε όλες σημειώθηκε goal-goal, ενώ στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της με αντίπαλο τη Σετούμπαλ σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται πριν από περίπου τρία χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 24 Οκτωβρίου του 2014 (1-0). «Η Σετούμπαλ παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο, έχει ποιοτικούς κι έμπειρους ποδοσφαιριστές. Θα δώσουμε μία ακόμα πολύ σημαντική αναμέτρηση κόντρα σε αυτή. Παρόλα αυτά δεν πιστεύω πως θα είναι καθοριστική στη μάχη για την ευρωπαϊκή έξοδο», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου.

Προηγούμενο ματς: Η Γκιμαράες επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Μποαβίστα, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Γκιμαράες σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Σετούμπαλ σε όλες τις διοργανώσεις.