25η αγωνιστική

*Με g/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΣΕΠΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στη Μιοβένι, για την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (0-1 στο 9′), σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, όπου είχε τις ευκαιρίες, αλλά όχι και το καθαρό μυαλό για να φτάσει στην ισοφάριση. Μέτριο ποιοτικά το β’ μέρος, με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Κατάφερε να “σώσει” το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ύστερα από παράβαση των φιλοξενούμενων και εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρούσου.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Σεπσί στο πρωτάθλημα (0-1-1). Βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, στο +3 από το γκρουπ υποβιβασμού. Μέσα στις επόμενες μέρες περιμένει να εκδικαστεί η υπόθεση για το παιχνίδι με την Κραϊόβα, που διεκόπη λόγω ρατσιστικών συνθημάτων των οπαδών της τελευταίας. Αναμένεται να πάρει το ματς στα χαρτιά. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, όλες με το ίδιο σκορ (0-1)!

Τιμωρημένοι οι Ντουμιτρέσκου και Παούν.

ΣΕΠΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΤΣΙΝΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-1 απέναντι στην Αράντ, για την περασμένη αγωνιστική. Ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, πήρε νωρίς το προβάδισμα (1-0 στο 9′), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ισοφάριση με τη μοναδική τους προσπάθεια εντός εστίας στο 1ο ημίχρονο (32′). Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στο β’ μέρος, δημιούργησαν πληθώρα ευκαιριών και έφτασαν δίκαια στη νίκη στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης, με γκολ του Νεγκούτ.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Τσίντια στο πρωτάθλημα, αμφότερες με το ίδιο σκορ (2-1). Βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από την πρώτη εξάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την 6η Σεπσί. Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στη Liga I, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις δύο από αυτές.